«Дискусія стосовно варіантів виходу з політичної кризи досягла своєї фінальної стадії і в найближчий час необхідно приймати рішення», – сказав Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко сьогодні під час брифінгу у Верховній Раді.
Микола Томенко також зазначив, що «цілком очевидно, що тактичні домовленості чи проекти, що лобіюються окремими політичними силами не задовольняють ні політиків ні суспільство». Зазначивши при цьому, що ідея проведення або дострокових парламентських або дострокових президентських не є виходом із ситуації. А ще більш шкідливим Томенко назвав подальше існування кількох поглядів на вихід із кризи: від Президента, уряду і опозиції.
Віце-спікер також зазначив, що суспільство теж чітко визначилося в питаннях ухвалення першочергових рішень. Так, у відповідності до всеукраїнського опитування, яке провело «Українське демократичне коло» на замовлення Інституту політики 27 березня – 2 квітня 2009 року, на запитання про найкращий шлях виходу із ситуації, що склалася, 42,8% опитаних висловилися за досягнення компромiсу мiж полiтичними силами без проведення дострокових виборiв, при цьому 36,9% – за проведення одночасних дострокових виборiв i парламенту, i Президента.
Що стосується Конституційних змін, зрозуміло, що ідея швидко і без парламенту ухвалити Президентський варіант Конституції приречена. При всьому розумінні, що Конституція недосконала, швидкого її прийняття не буде. До речі, це ж дослідження чітко підтверджує цю думку. Так, 43% опитаних вважають нинішню Конституцію недосконалою, а 50,1% – переконанні, що її варто змінити. При цьому, у разі внесення змін до Конституції, 26,8% підтримали б президентсько-парламентську систему правлiння (iз сильною президентською владою); 21,4% – президентську (Президент очолює всю виконавчу владу); 19,8% за парламентсько-президентську (основнi повноваження належать Верховній Раді та уряду) та 12,9% – парламентську (повноваження Президента обмеженi, а керує державою парламент та уряд). Слід також зазначити, що двопалатний парламент, запропонований Президентом Віктором Ющенком, на має підтримки серед громадян. 49,6% висловилися проти такого нововведення.
В разі ухвалення рішення про проведення одночасних парламентських та президентських виборів, очевидно, що треба змінювати виборче законодавство. І тут позиція суспільства так само чітка і зрозуміла. Так, на запитання: «за якою системою треба обирати депутатів Верховної Ради України?», 32% опитаних висловилися за мажоритарну систему; 29% підтримують пропорцiйну систему з вiдкритими списками; 11,1% – за пропорцiйну систему (за партiйними списками) і 9,7% – за змiшану систему.
Повна інформація про опитування знаходиться на сайті http://polityka.in.ua