Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зауважив, що до «касти недоторканних» в Україні ставляться так само зневажливо як і до «касти недоторканних» в Індії. Про це Віце-спікер сказав у парламенті під час розгляду Проекту Закону про внесення зміни до Конституції України (щодо недоторканності), який передбачає обмеження депутатської недоторканності, недоторканності президента та суддів.
Микола Томенко нагадав, що парламент не перший раз повертається до проблеми рівності всіх перед законом та закликав проявити неупередженість під час її розгляду. М.Томенко наголосив на «необхідності дії конституційної норми «закон один для всіх», коли немає президента, суддів, народних депутатів чи інших посадових осіб, які складають сьогодні своєрідну касту недоторканних».
М.Томенко підкреслив, що якщо не вирішити це питання, то скоро неформально «каста недоторканних» розростеться до найнижчих посадових осіб. Він наголосив, що вже сьогодні простому громадянину практично неможливо потрапити на прийом до голови обласної чи районної адміністрації чи міського голови. «Не дивлячись на те, що законодавство не поширило цю недоторканність на них, де-факто вони зробили себе недоторканними», – зауважив політик. «Ми скоро дійдемо до ситуації, що у нас чиновники найнижчого рівня будуть пересуватися з охороною і «мигалками» та не будуть допускати до себе не те що простих громадян, а й депутатів», – додав він.
«Ідеологія вищості перед громадянами чиновника того чи іншого рівня – це зло для країни, це небезпека, це злочин», – наголосив Микола Томенко.
Під час свого виступу Віце-спікер нагадав, що велика в історичному та філософському сенсі індійська нація має «касту недоторканних». Він також нагадав, що це каста людей, яку, на жаль, зневажає більшість населення країни, бо це найнижча каста: з ними не можна вітатися, їсти з однієї миски тощо. «Ми вже теж дійшли до ситуації, що нині недоторканних президента, суддів і Верховну Раду зневажає більшість суспільства так, як зневажають недоторканних в Індії», – сказав М.Томенко. «Тільки там це найбільш обездолені, найбільш бідні і ущемлені люди, а у нас, м’яко кажучи, не дуже бідні і ущемлені», – додав він.
М.Томенко наголосив, що опозиція просить не перетворювати розгляд цього питання у передвиборчі заяви, а нарешті його вирішити. «Першим серйозним кроком, щоб повернути довіру народу і відновити суспільну легітимність, без якої неможлива жодна влада в країні, – є ліквідація цієї феодальної норми про недоторканність президента, суддів і народних депутатів», – відмітив політик. «Без урівноваження всіх у правах не варто говорити про те, що в Україні відбуватимуться зміни на краще», – підкреслив він.
Віце-спікер підкреслив, що сьогодні українське суспільство вимагає поставити під відповідальність кожну посадову особу. «У нас є можливість лозунг дуже багатьох партій, яким вони апелювали у різні часи, – «закон один для всіх» зробити правилом», – додав М.Томенко. Віце-спікер закликав, після відповідного розгляду законопроекту профільним комітетом ВР, проголосувати його та направити в Конституційний Суд для отримання неупередженого висновку і «нарешті поставити крапку в питанні забезпечення рівності всіх перед законом».