У середу, перебуваючи з робочою поїздкою у Полтавській області, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зустрівся з працівниками бібліотек і музеїв Полтавської області, яким презентував «Український щорічник – 2012».
Під час зустрічі з працівниками бібліотек, Микола Томенко відмітив, що, «на жаль, для нинішньої влади підтримка книг та бібліотек не є пріоритетом у діяльності». М.Томенко звернув увагу на ряд проблем бібліотечної сфери, серед яких особливо нагальною є неможливість закуповувати книги, періодичні видання тощо без тендерних процедур. Він повідомив, що до нього надходять численні зверненні, в тому числі і від Української бібліотечної асоціації, в яких йдеться про те, що робота із закупівлею книг та особливо періодичних видань практично заблокована.
М.Томенко нагадав, що згідно з чинним Законом України «Про здійснення державних закупівель» книги, періодичні видання та інші документи на всіх носіях інформації до бібліотечних фондів закупаються за загальними правилами – тобто так само як меблі, канцтовари, будівельні матеріали тощо. Це не враховує специфічність цих документів, як інтелектуального продукту. Зокрема, книги випускаються в обмеженій кількості і за час підготовки та проведення тендерних процедур можуть зникнути з ринку. Передплата ж періодичних видань здійснюється у визначені видавцями та розповсюджувачами терміни. Наразі бібліотеки державного та обласного рівня здійснюють передплату періодичних видань за процедурою відкритих торгів, що триває до двох місяців. При цьому у випадку подання скарги кимось з незадоволених учасників торги припиняються, що часто призводить до зриву відповідних закупівель, внаслідок чого втрачається комплектність видань. Стосовно закупівель книжної продукції, бібліотекам вигідніше закупати її безпосередньо у видавництв за цінами виробника, оскільки у книготоргуючих фірм, які приймають участь у тендерах, ціна завжди вища. Окрім того, М.Томенко зауважив, що часто на місцевому рівні чиновники делікатно «підказують» у якого «правильного» посередника зобов’язані закупити продукцію бібліотеки.
Зважаючи на це, Віце-спікер повідомив, що він, спільно з народним депутатом Ігорем Єреськом зареєстрував у Парламенті Проект Закону «Про внесення змін до статті 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» (щодо придбання документів для бібліотечних фондів)» (р.н.9515). Законопроектом, зокрема, пропонується в законі «Про здійснення державних закупівель» передбачити виключення із загальної процедури тендерних закупівель інформаційної продукції, що закуповується для бібліотечних фондів. М.Томенко зазначив, що даний документ хоч і не вирішить всіх наявних на сьогоднішній день проблем в бібліотечній сфері, однак дасть можливість хоча б на наступний рік максимально швидко та дешево закупити необхідну для бібліотек літературу.