У середу, закриваючи Парламентські слухання «Реформування законодавства України про місцеві вибори в інтересах територіальних громад» та підводячи підсумки їх роботи, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко назвав п’ять проблем, які необхідно вирішити для того, щоб забезпечити ефективну та відповідальну систему місцевого самоврядування.
Перша проблема, на думку М.Томенка, стосується повноважень системи місцевого самоврядування. «Реальне економічно та фінансово самостійне місцеве самоврядування можливе лише після змін до Конституції», – сказав він та додав, що всі соціологічні дослідження показують, що у громадян України є повна підтримка необхідності змін саме в частині розширення прав місцевого самоврядування. «За будь-яких виборчих систем місцеве самоврядування не буде ефективним поки зберігатиметься дуалізм влади і конфлікти між радами та адміністраціями», – підкреслив Віце-спікер.
Другою проблемою Микола Томенко визначив чисельність депутатського корпусу. «На сьогоднішній день в Україні, можливо, один з найбільш чисельних депутатських корпусів у світі», – відмітив він, зазначивши, що в Україні нараховується 233 тисячі 493 депутата місцевих рад. «У свій час, при переході на пропорційну систему обласні, міські та районні ради необґрунтовано збільшили кількість депутатського корпусу», – назвав М.Томенко одну з причин такої чисельності депутатського корпусу. Як приклад цього, М.Томенко привів Харківську та Тернопільську обласні ради, в яких відповідно налічується 150 та 120 депутатів, а також міську раду столиці з чисельністю 120 депутатів. «Очевидно, об’єктивну реальну кількість депутатського корпусу повинна визначити Верховна Рада, скоротивши її, як мінімум, на третину.
«Третя проблема – терміни», – підкреслив Віце-спікер. На його думку, цілком очевидно, що треба завершити внесення змін до Конституції для того, щоб забезпечити п’ятирічний термін для всієї системи місцевого самоврядування. «Також необхідно вийти з колізії, яку створив Конституційний Суд, давши можливість проводити позачергові вибори у різний період. У всіх адміністративно-територіальних одиницях вибори повинні відбуватися в один день в незалежності від того чи попередні вибори були планові, чи позачергові», – додав він.
Четвертою проблемою, вважає М.Томенко, є виборча система. «Зрозуміло, що нинішня система не виправдала себе, тому необхідна еволюція до балансу між політичними інтересами та представленням інтересів громади. З акцентом на останньому», – сказав заступник Голови ВР. Він зазначив, що нинішня модель, особливо на прикладі обласних рад, показала свою повну неефективність. Як негативний приклад М.Томенко назвав баланс представництва районів у Донецькій, Дніпропетровській чи Одеській обласних радах, в яких відсоток не представлених районів сягає від п’ятдесяти до сімдесяти. «Зрозуміло, що за таких обстави мова не йде про належне представництво регіонів», – відмітив Віце-спікер. Натомість, М.Томенко позитивно відзначив Черкаську, Чернівецьку та Запорізьку області, де майже всі сільські райони представлені у обласних радах, «але це скоріше виключення, ніж правило», – додав він.
«Остання проблема – всі зміни в системі місцевого самоврядування, зокрема, і виборча система не повинні бути моделлю вигідною для міських голів чи моделлю, вигідною для політичних партій. Це повинна бути модель, що консенсусно поєднує інтереси громади, місцевого самоврядування та органів державної влади», – сказав заступник Голови ВР.