Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає, що державна політика щодо усиновлення потребує серйозних змін. Він переконаний, що побудова підтримки системи усиновлення виключно на фінансовому стимулюванні призводить до збільшення випадків домінування матеріальної вигоди над ідеєю допомоги дітям, що залишилися без опіки.
Микола Томенко звернув увагу на те, що за останні кілька років ухвалена низка рішень та законопроектів, зміст яких на 90% присвячений соціальній підтримці процедурі усиновлення. Вже чомусь ніхто не згадує про недавно розрекламовану державну програму "Гроші ходять за дитиною". Водночас держава практично нічого не зробила для підтримки дітей, які народжуються та виховуються у сім’ях.
«Зрозуміло, що в даному випадку йдеться про реагування на наслідки проблеми, а не на причини її виникнення. Тому необхідно запровадити ефективну державну політику на підтримку молодих сімей та мам, що виховують дітей самостійно», – вважає віце-спікер.
За його словами, таку підтримку можна забезпечити не лише одноразовими виплатами при народженні дитини, а й збільшенням доступності кредитів на житло для молодих сімей, підвищенням соціальних виплат на догляд за дитиною та розміру аліментів, забезпеченням якісних умов виховання у дитячих садочках і школах, відновленням системи позашкільної роботи тощо.
«Треба розуміти, що найбільшою державною допомогою у сфері усиновлення є передовсім турбота про зменшення кількості дітей-сиріт, а не лише про заохочення усиновлювати дітей, позбавлених батьківської опіки», – вважає Микола Томенко.