Сьогодні Президент України підписав ухвалений парламентом Закон, запропонований Миколою Томенком та Оленою Бондаренко „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо усиновлення”.
Цей документ пройшов непростий шлях. Нагадаємо, що Віктор Ющенко накладав на нього вето, пропонувавши виключити із законопроекту норму про те, що усиновлення не може здійснюватися іноземцем, який не перебуває в шлюбі, за винятком, коли іноземець є родичем дитини. Автор законопроекту переконливо довів парламентарям необхідність збереження такої норми, зважаючи на численні факти фізичного чи психологічного насильства, недбалого чи брутального поводження та експлуатації дітей, усиновленими одинокими особами з-за кордону, а також звернувши увагу на те, що абсолютна більшість країн, турбуючись про своїх дітей, законодавчо обмежує усиновлення дітей одинокими особами. 10 квітня 2008 року за подолання вето проголосувало 387 народних депутатів України.
Таким чином, Закон Миколи Томенка та Олени Бондаренко – перший крок до врегулювання українською державою процедури міжнародного усиновлення. У Законі також закріплюється норма, що усиновлювачем дитини може бути дієздатна особа віком не молодша двадцяти одного року, за винятком, коли усиновлювач є родичем дитини. А різниця у віці між усиновлювачем та дитиною не може бути більш як сорок п’ять років.
Далі, на переконання Миколи Томенка, необхідно йти шляхом ратифікації парламентом Гаазької конвенції про захист дітей та співробітництво з питань міждержавного усиновлення, а також підписати двосторонні угоди з країнами, що усиновлюють українських дітей. „Держава зобов’язана знати про долю кожної дитини, яку усиновлюють іноземні родини”, – переконаний Микола Томенко.