Напередодні розгляду у другому читанні Проекту Закону України «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики», поданого Президентом України, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко звернув увагу на те, що вже вдруге коаліція у парламенті відмовляється підтримати конституційну вимогу щодо державного статусу української мови.
Микола Томенко нагадав, що він привертав увагу до цього питання під час розгляду Законопроекту в першому читанні і тоді Голова Верховної Ради Володимир Литвин поінформував, що на засіданні РНБО, яке проходило під головуванням Президента Віктора Януковича, було ухвалено рішення, так звану, мовну статтю Законопроекту «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» викласти в редакції статті 10 Конституції України.
М.Томенко також нагадав, що, він, в свою чергу, вніс ряд поправок, серед яких, зокрема, і чітке формулювання п.1 ст.10 статті, яку запропонував викласти у наступній редакції: «реалізація державної мовної політики на основі Конституції України та законів України, забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя на всій території України, гарантування вільного розвитку, використання і захисту російської, інших мов національних меншин України», що відповідатиме ст.10 Конституції України. «Це б забезпечило приведення Проекту Закону у відповідність з Основним Законом України та відповідним дорученням Ради національної безпеки і оборони України», – наголосив М.Томенко.
Водночас, Віце-спікер поінформував, що його поправки та поправки інших його колег стосовно того, що державною мовою в Україні є українська – відхилені.
Микола Томенко також висловив сподівання, що під час обговорення Законопроекту він приверне увагу до цієї теми і нарешті вдасться з’ясувати позицію Партії регіонів та інших фракцій стосовно їх ставлення до статусу державної мови в Україні.
Окрім того, за словами М.Томенка, в новій редакції Законопроекту «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» з’явився неологізм, якого не містить Конституція, – «рідні мови громадян України». Микола Томенко наголосив, що буде наполягати на тому, що «поки не змінена Конституція України, всі зобов’язані виконувати її статтю 10, в незалежності від того чи відносяться вони до коаліції, чи до опозиції».