Відкриваючи парламентські слухання «Національна ідентичність в Україні в умовах глобалізаційних викликів: проблеми та шляхи збереження», що проходять сьогодні у Верховній Раді, Заступник Голови ВР Микола Томенко назвав їхню тему актуальною та своєчасною.
«Україна досягла достатньо високого ступеню громадянської ідентичності, натомість сьогодні більш важливим питанням стає національна самоідентифікація», – сказав М.Томенко.
Віце-спікер сказав, що в сенсі громадянської ідентифікації Україна зробила серйозний крок вперед. Він процитував дослідження, яке провело «Українське демократичне коло» на замовлення Інституту політики, згідно з яким у 2002 році 49% опитаних пишалися тим, що вони є громадянами України, натомість у 2007 році таких було 65%. Найважливішим, на думку М.Томенка, є те, що гордість за приналежність до статусу громадянина України була більше 50% у всіх регіонах України. Натомість, на запитання: чи відчуваєте ви свою близькість скоріше з Радянським Союзом, аніж з Україною?, у 2002 році «так» сказали 39%, а у 2007 – 34%. «Отож йдеться про серйозний крок на шляху до суспільного сприйняття української держави як власної держави», – підсумував він.
Натомість питання національної ідентичності, переконаний Віце-спікер, більш складне та багатовимірне і потребує серйозної, як державної, так і громадської, інформаційної та інших видів діяльності. «Важливими чинниками залишається інформаційна політика. В цьому контексті надзвичайно важливим є конкурентність нашого культурного продукту в інформаційному світі», – зауважив він.
Заступник Голови ВР наголосив, що одним з головних інструментів, який визначає національну ідентичність, є українська мова та культура. «Нам треба вийти за межі певного ілюзорного уявлення, що національну ідентичність та популярність української мови і культури можна забезпечити законами Верховної Ради, указами Президента чи рішеннями уряду», – наголосив М.Томенко.
Микола Томенко також закликав усіх учасників парламентських слухань не повторити сумну долю попередніх слухань «Про стан свободи слова у регіональних засобах масової інформації», коли більшість виступаючих прочитали підготовлені партійні тексти про своїх улюблених та ворожих кандидатів у президенти. «Я переконаний, що така серйозна та фундаментальна тема парламентських слухань дозволить уникнути боротьби передвиборчих штабів і буде дискусією інтелектуалів, що переймаються майбутнім своєї нації», – сказав Віце-спікер.