Сьогодні, коментуючи хід виборчої кампанії, заступник Голови Вервхоної Ради України Микола Томенко сказав, що станом на 12 годину головні тенденції виборчої кампанії очевидні.
«Перше і найважливіше про що варто сказати, це те, що голови обласних адміністрацій, які Президентом та урядом були делеговані займатися виборчою кампанією на місцевому рівні, так захопилися фальсифікацією результатів виборів та прагненням забезпечити хто 90, хто 70, а хто 50 відсотків результатів на користь Партії регіонів, що повністю провалили організаційну підготовку виборчої кампанії», – наголосив М.Томенко.
За словами політика, вперше в історії незалежності місцева влада показала свою повну організаційну неспроможність вирішити елементарні речі. «Вперше в історії по деяких областях аж до 20 чи 30 відсотків виборчих дільниць не відкрилися вчасно», – підкреслив він. Микола Томенко нагадав, що, зазвичай, відкриття хоча б однієї дільниці (з більш ніж 31 тисячі) відбувалося на півгодини пізніше – «це була НП і про це знала вся країна знала».
Микола Томенко також звернув увагу на численні проблеми з бюлетенями для голосування. «Такої кількості передруків бюлетенів ми не знали ще, мабуть, починаючи з історії Київської Русі», – пожартував він. Віце-спікер зауважив, що саме через нездатність влади забезпечити нормальне проведення виборів бюлетені передруковувалися аж до вчорашньої ночі. Микола Томенко наголосив на наявності маси помилок. «Тисячі кандидатів надруковані з помилками у прізвищах», – сказав він. Окрім того, за його словами, погана організована робота на виборчих дільницях спричинила величезні черги, станом на 12 годину в деяких урнах вже нема куди вкидати бюлетнеі тощо.
Підсумовуючи, Микола Томенко наголосив, що голови обласних та районних адміністрацій більшість свого робочого часу присвятили не організації виборчого процесу, за що вони відповідають перед законом, а займалися агітацією за Партію регіонів та боротьбою зі своїми конкурентами. «Отож, за п’ятибальної шкалою роботу голів ОДА, на яких Президент поклав відповідальність за проведення виборів, можна оцінити на двійку», – підсумував заступник Голови ВР. «Зараз ідуть дискусії стосовно кадрових змін. Я не знаю як буде оцінювати уряд і Президент їхню роботу за результатами виборів Партії регіонів, але за здатністю організаційно забезпечити виборчу кампанію, мінімум дві третини голів обласних адміністрацій треба звільнити на наступний день після виборів», – підкреслив політик.
Водночас, М.Томенко наголосив на тому, що є й добра новина. «Говорячи про програму максимум влади стосовно тотального зняття з реєстрації кандидатів у депутати популярних кандидатів від опозиції в мажоритарних округах, голів міських, селищних та сільських рад, можна зазначити, що партія «Батьківщина» та інші опозиційні партії, громадськість та журналісти спільними зусиллями все-таки злякали владу та не допустили масовості такого процесу», – сказав він. М.Томенко повідомив, що станом на 22 годину суботи від партії «Батьківщина» з мажоритарних округів було знято 201 кандидата. «Це теж багато, але масштабний план зняття все-таки не реалізований», – підкреслив політик. Він також висловив сподівання, що у всіх регіонах вдасться сформувати дієву опозицію, в тому числі і через відповідні домовленості з іншими демократичними партіями. «Нам необхідно зберегти хоча б елементи опозиційності та демократичності в системі місцевого самоврядування», – сказав М.Томенко.