У вівторок під час виступу на ранковому засіданні парламенту Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко звернув увагу на ситуацію, що склалася в соціальній та гуманітарній сфері, оскільки, за його словами, «за валом зростання цін на продовольчі товари, на житлово-комунальні та транспортні послуги про це менше говориться».
Віце-спікер зазначив, що, якщо проаналізувати рік при владі Президента та Уряду, то складається враження, що «головний стан владної команди – запаморочення від успіхів». Він нагадав, що речники влади говорять про те, що нова влада за цей рік зробила більше, ніж попередня влада за усі п’ять років. «По багатьох параметрах це дійсно так. Наприклад, за попередні п’ять років в Україні закрито біля 900 шкіл, а лише за цей рік планується закрити більше однієї тисячі», – наголосив М.Томенко. «Тільки одна Одеська область планує закрити 64 школи», – додав він.
Микола Томенко зазначив, що за цей рік розпочалося таке масове закриття лікарень, якого не було за всі попередні п’ять років разом узяті.
Віце-спікер також нагадав, що Міністерство освіти задекларувало скорочення бюджетного замовлення на 42%, натомість, кандидат у президенти Віктор Янукович обіцяв, що забезпечить 75% бюджетного замовлення. «Тобто це з рівністю навпаки до того, що обіцяв Президент», – підсумував М.Томенко. Водночас, за словами М.Томенка, згадане Міністерство планує не лише скоротити бюджетне замовлення, а й звузити коло студентів, яким виплачуються стипендії. «Зараз не лише не виплачуються або ж виплачуються, але не в повному розмірі стипендії студентам вищих навчальних закладів, але й з’явилися ідеї скоротити кількість студентів, які отримують стипендії», – підкреслив М.Томенко. «Такого цинізму ще жоден чиновник в Україні собі не дозволяв», – додав він.
«Вперше за останні роки працівники найкращої бази олімпійської та параолімпійської підготовки «Олімпійський навчально-спортивний центр» не отримують заробітну плату за два місяці», – наголосив Заступник Голови парламенту.
«Можна лише уявити, що чекає українське село після реалізації так званої адміністративно територіальної реформи», – наголосив Віце-спікер. Окрім того, він назвав дивним, що цю реформу ніхто не обговорює, але Голови обласних адміністрацій вже почали доповідати Президенту, що дехто з них готовий у своїй області ліквідувати третину районів. «Натомість, ніхто не може пояснити як в результаті цього будуть забезпечені соціальні, освітні, культурні права людей, які там проживають. Як будуть працевлаштовані тисячі людей, які втратять роботи від цієї ліквідації», – зауважив він.
Заступник Голови парламенту сказав, що цілком очевидно, що проблема існує, і в деяких селах є школи, де навчаються по кілька учнів. «Але закриття будь-якої школи в Україні повинно розглядатися як національна катастрофа, а не як звичне діло одного чиновника», – сказав він. За словами М.Томенка, таке рішення повинно погоджуватися з батьками і вчителями та ухвалюватися відповідними територіальними громадами села, району і області. Він також наголосив, що якщо навчальний заклад перестає функціонувати як школа, то замість неї повинен бути освітній центр. «Якщо дійсно територіальна громада і місцеві жителі прийдуть до висновку, що в селі не треба лікарні, де немає належного рівня лікарів та діагностики, замість неї повинен бути не магазин чи бар, а центр соціальної реабілітації інвалідів та пристарілих, яких конче бракує в Україні», – відмітив Віце-спікер.
Однак, найголовнішим Микола Томенко назвав те, що такий наступ на освіту, культуру, охорону здоров’я і загалом сільську місцевість останнім часом, очевидно, буде закріплений ще й наступом на найголовніше, що є в селі – на землю. М.Томенко відмітив, що, не дивлячись на те, що Верховна Рада ще навіть не провела парламентські слухання, представники Адміністрації Президента вже заявили, що вони визначилися: земля стане товаром з 1 січня 2012 року. «Цікаво, навіщо тоді парламент, органи місцевого самоврядування і фахівці, яких ніхто не запитав якою повинна бути земельна реформа», – наголосив він.
Водночас, найсумнішим у підсумках року нової влади М.Томенко визначив те, що «влада переконливо продовжує будувати країну для багатих людей». «Я переконаний, якщо і далі влада будуватиме країну для багатих людей або для однієї партії, чи одного регіону, – це погано закінчиться», – наголосив він.
«Біда тій країні, де при владі непрофесіонали, але трагедія в тій країні, де в уряді міністри «професійно» працюють проти власної держави. Отож, або ми зупинимо владну діяльність проти власної держави, або суспільство це зробить без нас», – підсумував Микола Томенко.