Сьогодні, під час прес-конференції в інформаційному агентстві УНІАН Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко підвів попередні підсумки року, зокрема в частині роботи Парламенту.
Віце-спікер констатував, що за цей рік «Парламент суттєво втратив свою впливовість і значимість як інститут прийняття рішень». Так, за словами Віце-спікера, «за рахунок перетворення парламентської більшості в машину для голосування, влада та владна більшість може прозвітувати про ударні темпи роботи Парламенту у 2011 році, оскільки кількісні показники законів та постанов від Президента, Уряду та провладних депутатів певно найбільші за всю історію парламентаризму».
Водночас, М.Томенко зазначив, що, якщо говорити про зміст, зокрема в частині забезпечення прав та свобод громадянина, то тут виникають великі проблеми. «Коли йдеться про соціальні, економічні права, право на охорону здоров’я тощо – то це найгірший за змістом ініціатив законодавчий рік», – підкреслив він.
М.Томенко відмітив, що в 2011 році влада через Парламент провела як мінімум чотири антинародні реформи. По-перше, завершила, так звану, судову реформу, згідно з якою судова система тепер повністю підпорядкована Адміністрації Президента та місцевій виконавчій владі і втратила свій статус як незалежної гілки влади.
«Податкова реформа, за якою тисячі, якщо не десятки тисяч представників малого бізнесу втратили роботу, а значна кількість людей почала вкладати кошти та переводити власний бізнес за кордон», – продовжив політик.
Окрім того, за словами М.Томенка, бюджет 2012 року, певно найгірший з усіх бюджетів останніх часів, оскільки за оцінкою експертів не дасть можливості місцевому самоврядуванню бодай забезпечити базове фінансування та протягом року виплачувати заробітні плати в бюджетній сфері.
«Є великі проблеми й з реформою в сфері охорони здоров’я, оскільки, попри декларацію про так званий експеримент у чотирьох областях, насправді триває тотальне закриття медичних закладів та скорочення працівників по всій Україні», – наголосив Віце-спікер.
Водночас, Микола Томенко відмітив, що спільними зусиллям і громади, і суспільства, і опозиції вдалося як мінімум відтермінувати ще дві небезпечні реформи влади: земельну та освітню. Він нагадав, що земельна реформа, зокрема, в частині права продажу землі, відтермінована до 1 січня 2013 року, а освітня – на наступний рік, коли буде розглядатися чергова версія урядового законопроекту.
Підсумовуючи, Віце-спікер також зауважив, що, враховуючи те, що ступінь впливовості Парламенту та можливість знайти порозуміння між більшістю та опозицією, між владою і суспільством практично втрачено, то і роль народного депутата перестає мати традиційне значення. Він нагадав, що вже кілька років йде розмова про те, що значна кількість депутатів взагалі не з’являються на своєму робочому місці.
Водночас, сьогодні М.Томенко запропонував звернути увагу на один з основних аспектів депутатської діяльності. Так, політик повідомив, що аналіз за 2011 рік виступів та законотворчої діяльності засвідчив, що 43 народних депутати (Партія Регіонів – 27, БЮТ- 8, НУНС – 2, Народна партія – 1, позафракційні – 5) жодного разу не виступали у парламенті (навіть з реплікою з місця) та не зареєстрували жодного законопроекту. За словами М.Томенка, якщо порахувати й тих депутатів, які зареєстрували бодай у співавторстві один законопроект чи бодай один раз виступили з місця, то мова йтиме про не менш як сто депутатів. «Тобто це ті народні обранці, які практично відмовилися від законодавчої діяльності», – наголосив він. «Інститут Парламенту втратив свою впливовість і, на жаль, втратила впливовість роль і місія кожного депутата», – підсумував М.Томенко.