Загальнонаціональна акція «7 чудес України»була започаткована Фондом «Рідна країна» у 2007 році. Тоді, за результатами акції країна визначила «7 історико-архітектурних чудес України», якими стали: Національний історико-архітектурний заповідник «Кам’янець», Києво-Печерська Лавра, Державний історико-архітектурний заповідник «Хотинська фортеця», Національний дендрологічний парк «Софіївка», Херсонес Таврійський, Софія Київська та Національний заповідник-острів «Хортиця». Вже за рік, у 2008 р. відбувся другий етап акції – «7 природних чудес України». Переможцями якого було визнано: Біосферний заповідник «Асканія-Нова», Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», Дністровський каньйон, Мармурову печеру, Національний природний парк «Подільські Товтри», озера Світязь та Синевір.
А у 2010-2011 роках пройшов третій етап акції – «7 чудес України: замки, фортеці, палаци». На цьому етапі акції за звання кращих боролися фортифікаційні та замково-палацові комплекси України.
Історія ідеї:
У багатій історико-архітектурній спадщині України визначне місце належить пам’яткам оборонної та палацової архітектури – замкам, фортецям та власне палацам. За історичними даними понад 3000 оборонних споруд нараховувалося в Україні колись. Скільки їх сьогодні не знає достеменно ніхто. Всі вони перебувають у віданні різних державних міністерств чи відомств або ж часом взагалі поза сферою впливу держави. Такий стан справ сприяє тому, що ні науковці, ні громадськість України не має чіткого розуміння щодо поточного стану та загальної маси таких пам’яток. І чи не станемо ми в скорому часі останнім поколінням, що має нагоду ними милуватися.
Саме тому, організаційний комітет прийняв рішення присвятити 2010 рік своєрідній інвентаризації, опису всіх замків, фортець та палаців України і оголошує початок наступного етапу акції «7 чудес України» – «7 чудес України: замки, фортеці, палаци».
Мета:
Метою проведення акції є складення замково-палацової карти України та ґрунтовний аналіз сучасного стану збереженості пам’яток, розкриття їх історико-культурного потенціалу та встановлення перспектив залучення у музейно-екскурсійну, готельну й туристичну сфери. Кінцевим результатом проведення такої акції Микола Томенко визначає розробку комплексної стратегії підтримки, реконструкції та відновлення архітектурно-історичних пам’яток за рахунок коштів Державного та місцевих бюджетів, а також коштів приватних осіб.
Акція проходила кілька етапів:
І етап– оголошення початку акції та прийняття пропозицій щодо її учасників.ІІ етап– представлення областями своїх номінантів, організація прес-турів. Визначення 21 фіналіста акції. ІІІ етап– визначення переможців акції шляхом експертного та Інтернет-голосування.
Переможцями стали:
Аккерманська (Білгород-Дністровська) фортеця (Одеська обл.)
Алупкінський (Воронцовський) палац (Крим)
Кам’янець-Подільська фортеця (Хмельницька обл.)
Луцький Верхній замок (Волинська обл.)
Митрополичий палац (м.Чернівці)
Палац у Качанівці (Чернігівська обл.)
Хотинська фортеця (Чернівецька обл.).
Окрім цього, Оргкомітет акції нагородив спеціальними відзнаками такі об’єкти:
Бахчисарайський (Ханський) палац (Крим), як унікальний об’єкт культурної спадщини; Олеський замок (Львівська обл.), як визначний об’єкт культурної спадщини; Палац Кирила Розумовського у Батурині (Чернігівська обл.), як визначна пам’ятка української історії; Чигиринська фортеця – Резиденція Богдана Хмельницького (Черкаська обл.), як визначна пам’ятка української історії.
Незмінними організаторами акції залишаються – Фонд Миколи Томенка «Рідна країна», Державна служба туризму і курортів України, Національна радіокомпанія України, телеканали «ICTV», «Рада» та «ТВі», інформагентство УНІАН. Інформаційну підтримку здійснюють численні засоби масової інформації.
Деталі на сайті: 7chudes.in.ua