Перебуваючи з робочим візитом у Київській області (м.Переяслав-Хмельницький), Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко відвідав етнографічний заповідник «Переяслав», де, за його ініціативи проходило свято «День закоханих по-українськи» з нагоди Дня святого Андрія Первозванного.
Нагадаємо, що 13 грудня православні християни відзначають свято на честь апостола Андрія Первозванного. З особливим нетерпінням цей день чекають молоді хлопці й дівчата. Адже Андріївської ночі дівчата дізнаються про свою долю – коли вийдуть заміж та як зватимуть судженого, а хлопці можуть побешкетувати – зняти хвіртку чи витягти віз на хату господареві, який не пускає доньку на гулянку. Ці народні традиції збереглися ще з дохристиянських часів, і це не магія, а розвага, своєрідна гра.
За словами М.Томенка, у нас має бути три дні, присвячених коханню. При цьому він зазначив, що 8 березня – це скоріш «день уваги до родини, до сім´ї». «У цей день потрібно згадати мам, дружин, бабусь, які присвятили своє життя вихованню дітей», – зазначив Віце-спікер.
День святого Валентина, на його переконання, – це день святкування кохання. «В нашу країну це свято прийшло нещодавно, святкується в інших країнах, це свято любові, кохання, яке вже є», – сказав він.
А от День Андрія потрібно святкувати як день закоханих, зазначив М.Томенко. Це День мрій, кохання, мрій про своє майбутнє, сказав він. «Ще сповіку молоді дівчата ворожили, аби дізнатися, що їх чекає, дізнатися ім´я судженого. Дівчата ці були ще молодими, вільними, тобто День Андрія – це був День мрій про кохання», – пояснив Віце-спікер.
«Якщо ми зробимо цей день важливим, відзначимо смайликом, повідомленням чи квітами, це дасть можливість пригадати про когось, зробить вечір романтичним. Я пропоную відсвяткувати його в українському контексті», – сказав М.Томенко. На його переконання, потрібне «порозуміння між трьома українськими пластами культури». «Хочу, щоб кохання по-українськи поверталося», – наголосив він.
Також з нагоди свята Микола Томенко презентував свою книгу «Теорія українського кохання». Це перевидання вже відомої українському читачеві книги про українське національно забарвлене кохання в листах, поезії, прозі.
Представляючи книгу, він зазначив, що «Теорія українського кохання» — насамперед історико-публіцистичне есе, де осмислення проблеми здійснене за допомогою філософського, літературного та етнопсихологічного матеріалу.
Сам автор книги наголсив, що це перше дослідження, написане ним не як ученим, а як публіцистом. «Книгу варто розглядати як роздуми довкола важливої і невичерпної теми такого феномену, як українське кохання. Це перша робота, яку я писав не розумом, а серцем», – сказав Микола Томенко.
«Впевнений — українське кохання може служити національною легендою чи міфом, яких так не вистачає нинішньому суспільству. Можливо, це одна з причин того, чому з’явилася моя книжка. Що б там не було, але кохання — то почуття, якого завжди бракує, це стан душі, якого завжди прагнеш, мрія, якою живеш вічно», – наголосив автор.
З нагоди Дня Андрія Первозванного відбулись виступи кінного театру «Запорозькі козаки», концерт за участю ВІА «Кобза», гурту «Друга ріка», етнографічних колективів, проведені екскурсії. Бажаючі взяли участь у ворожіннях.