Відкриваючи сьогоднішні парламентські слухання «Про стан свободи слова у регіональних засобах масової інформації», Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко наголосив, що проблематика розвитку інформаційної галузі, а особливо проблеми свободи слова завжди були і залишаються під постійною увагою вищого законодавчого органу.
Під час свого виступу, Микола Томенко нагадав, що за останні десять років парламентські слухання на тему роботи ЗМІ проходять вже вшосте. Він також зазначив, що предмет сьогоднішнього обговорення – регіональні ЗМІ – має певну специфіку. «Зважаючи на те, що сектор комунальних та державних ЗМІ на регіональному та місцевому рівні представлений значно ширше, із цим пов’язана відповідна специфіка проблем дотримання свободи слова. Особливо це стосується значного впливу на редакційну політику з боку засновників, якими, як правило виступають місцеві держадміністрації та ради», – сказав він.
Водночас, Микола Томенко наголосив, що, обговорюючи державні комунальні ЗМІ, не слід забувати і про комерційні, які теж повинні працювати у відповідності до чинного законодавства і відповідності до стандартів професійної журналістики та етики.
Говорячи про роботу засобів масової інформації під час нинішніх президентських виборів, Заступник Голови ВР наголосив, що «правила гри фактично не змінено», нагадавши, що парламент не зміг ухвалити нову редакцію Закону «Про вибори Президента України», а це означає, що діє стара редакція і ті норми, якими регулюються діяльність ЗМІ через інші закони.
Водночас, Микола Томенко зауважив, що вже чимало зроблено для покращення ситуації щодо забезпечення свободи слова. Так, за його пропозицією 10 червня цього року Парламент ухвалив Постанову «Про забезпечення безперешкодної діяльності засобів масової інформації у передвиборний період 2009 року», якою Кабінету Міністрів, Державній податковій адміністрації та Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення рекомендовано припинити перевірки ЗМІ під час передвиборчої кампанії. Нацрада з питань телебачення і радіомовлення своїм рішенням від 28 жовтня ухвалила врахувати рекомендації зазначеної постанови при здійсненні нагляду за телерадіоорганізаціями під час виборчої кампанії. «Я розумію, що це невеликий, але все ж таки заспокійливий фактор для роботи ЗМІ під час президентської виборчої кампанії», – сказав М.Томенко.
Окреслюючи ключові проблеми якісної роботи ЗМІ, Микола Томенко наголосив на їх незмінності. «Це, по-перше, протиправне втручання засновників ЗМІ у редакційну політику, а особливо гостро дана проблема стосується районних газет. Другою актуальною проблемою залишається тема роздержавлення ЗМІ, адже їхнє бюджетне утримання призводить до порушення конкурентного середовища та створює передумови для прямого тиску на ЗМІ, однак непідготовлене роздержавлення несе ризик повного знищення місцевої соціально-орієнтованої преси. Ну і звісно ж проблема забезпечення нормальних безпечних умов для журналістської діяльності, адже напади на журналістів і перешкоджання виконувати їх професійні обов’язки залишаються сумними реаліями», – наголосив він.
Завершуючи свій виступ, Віце-спікер наголосив, що парламентські слухання повинні бути не партійним заходом, а захисним засобом для ЗМІ під час виборів та закликав присутніх до продуктивної роботи.