Коментуючи розгляд Законопроекту про внесення змін до деяких законів України щодо виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та міських голів (щодо особливостей формування територіальних виборчих комісій, упровадження відкритих списків кандидатів у депутати Верховної Ради АРК та місцевих рад) (р.н. 1458), що розглядався на вечірньому засіданні парламенту та не був підтриманий у першому читанні, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко назвав таке голосування «правилом політичної реальності: вожді на ефірах говорять те, що люди хочуть почути, а їхні депутати роблять у парламенті те, що їм насправді вигідно».
Микола Томенко зауважив, що протягом останнього року важко знайти такого політика, який би не погодився з необхідністю відійти від закритих списків. «І законодавча ініціатива народного депутата Сергія Підгорного про формування відкритих списків кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим і місцевих рад, яка б давала можливість на виборах до органів місцевого самоврядування обирати не лише представника партії, а й конкретну популярну особистість, була серйозним кроком до демократизації виборчої системи. Натомість, Партія регіонів, Комуністична партія та пропрезидентська частина Нашої України під різним приводами не підтримали даний законопроект», – сказав він.
У своєму виступі під час розгляду Законопроекту, Микола Томенко зазначив, що при розгляді цього питання виникла традиційна ситуація: всі ганьблять нинішню систему, але ніхто реально не хоче її змінити. Він назвав непереконливими заклики про повернення до мажоритарної системи, «коли представники великого бізнесу на місцевому рівні могли спокійно забезпечити собі місце у місцевих радах». М.Томенко також наголосив, що у парламенті не зареєстровано жодного законопроекту про повернення до мажоритарної системи.
Заступник Голови ВР висловив переконання, що під егідою боротьби за мажоритарну систему, збережеться система закритих списків, яку сьогодні всі критикують, але на жаль, відмовляються змінювати. Водночас, Микола Томенко назвав позитивним той факт, що ідею відкритих списків підтримали фракція БЮТ, блок Литвина та Народна Самооборона. Натомість Партія регіонів, Комуністична партія та проющенківська частина Нашої України виступили категорично проти.
«Це означає, що швидше за все вибори до органів місцевого самоврядування, що відбудуться в Україні 30 травня 2010 року, будуть проходити за закритими партійними списками», – сказав Микола Томенко.