На сьогодні система обрання парламенту повинна визначатися не лише суспільством (а за різними соціологічними дослідженнями більшість українців є прихильниками пропорційної системи виборів), повинна бути не лише компромісом між депутатськими групами та фракціями, що працюють у нинішньому парламенті, вона насамперед повинна відповідати змісту конституційної моделі України.
Микола Томенко нагадав, що в Україні діє Конституція в редакції від 8 грудня 2004 року. І дана Конституція (ст. 83) передбачає, що Верховна Рада функціонує на підставі створення коаліції, яка формується «на основі узгодження політичних позицій депутатських фракцій і до складу якої входить більшість народних депутатів України від конституційного складу Верховної Ради України».
Отже, сам принцип функціонування коаліції визначає, що в парламенті повинні бути представлені політичні сили, які отримали підтримку українського суспільства і сформували фракції, зауважує народний депутат.
«Як бачимо, Конституція не передбачає терміну «депутатська група», а в прикінцевих та перехідних положеннях Конституції, яка ухвалювалась у 2004 році, чітко передбачалося, що наступна Верховна Рада у 2006 році обирається на засадах пропорційної системи за виборчими списками кандидатів у депутати політичних партій, виборчих блоків», – зазначив Микола Томенко.
З огляду на ці фактори, він висловив переконання, що нинішній парламент, працюючи в конституційному режимі редакції 2004 року, де інститут коаліції відіграє ключову роль, повинен привести у відповідність виборче законодавство і провести вибори на пропорційній основі.
«Якою повинна бути ця модель пропорційної системи, це питання до дискусії. Для мене очевидно, що це повинна бути пропорційна система за відкритими партійними списками. Але не підлягає сумніву те, що новий парламент, який треба обирати якнайшвидше вже у 2014 році, повинен формуватися на пропорційній основі», – підсумував Микола Томенко.