В рамках святкових заходів по відзначенню 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка Микола Томенко взяв участь у відкритті виставки «Свою Україну любіть… За неї Господа моліть», яка функціонуватиме у корпусі № 1 Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника
Виступаючи перед відкриттям виставки, він звернув увагу на те, що цей захід дуже символічний, бо знаменує завершення довгого періоду, м’яко кажучи, неукраїнської державної гуманітарної політики, де лавра була місцем радше антиукраїнської пропаганди. Так, він нагадав, що ще недавно тодішні найвищі посадовці держави (М. Азаров, А. Клюєв і Д. Табачник) приходили в лавру, щоб, наприклад, вшанувати «визначного діяча» сучасності Столипіна, який прославився тим, що пообіцяв, що поки він живе – доти ні пам’ятника Шевченку, ані згадки про нього в Україні не буде.
«Сподіваємося, що цей етап завершився, і символом того, що Тарас Шевченко повернувся у лавру, є те, що у сквері перед Успенським собором було висаджено гілку від знаменитої Шевченківської верби, а в першому корпусі Києво-Печерської лаври відкрита ця виставка за участі всіх провідних музеїв України, присвячена постаті Великого Кобзаря», – зазначив Микола Томенко.
Також він поінформував, що до Дня незалежності присутність Тараса Шевченка у Києво-Печерській лаврі збільшиться. «Як відомо, Шевченко не лише любив бувати в лаврі, він зробив цілу низку знаменитих малюнків Києво-Печерської лаври. Тож до Дня незалежності на території лаври буде встановлено пам’ятний знак на місці, де Тарас Шевченко малював Церкву Всіх Святих», – повідомив Микола Томенко.
Довідково
У виставковому проекті беруть участь провідні музеї України: Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, Національний музей Тараса Шевченка, Національний художній музей України, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Український центр народної культури «Музей Івана Гончара», Музей театрального, музичного та кіномистецтва України, Музей «Православна Україна» Української православної церкви, а також Національна історична бібліотека України.
На виставці представлено понад 200 музейних предметів, серед яких унікальні – оригінали офортів з серії «Живописна Україна» та акварелі Тараса Шевченка та рідко експоновані – портрет Тараса Шевченко роботи Олександра Архипенка.
В експозиції можна ознайомитися з матеріалами, що висвітлюють петербурзький період життя Кобзаря та народні джерела його творчості, а також дізнатися про історико-етнографічні подорожі Т.Г.Шевченка Україною в 1840-х рр. В експозиції також представлені пам’ятки з шевченківської колекції митрополита Київського та всієї України Володимира.
Виставку можна відвідати щоденно з 9.00 до 18.00 за адресою: м. Київ, вул. Лаврська 9, Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, корпус № 1.