Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко звернувся до Президента Національної телекомпанії України з проханням роз’яснити чому за час обговорення на ввіреному йому каналі проекту «президентської» Конституції в ефірі не було жодного політика чи експерта, які б не підтримали, висловлювали сумніви чи якісь застереження до проекту Конституції.
Як відомо, З вересня 2009 року на Першому Національному телеканалі стартував проект «Обговорюємо Конституцію», в рамках якого щоденно транслюються 5-хвилинні передачі «Всенародне обговорення Конституції В.Ющенка». Цей проект запроваджено на виконання Указу Президента України «Про винесення на всенародне обговорення «Проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України», яким передбачається «запропонувати телерадіоорганізаціям, друкованим засобам масової інформації запровадити рубрики та цикли передач, публікації з обговорення основних положень проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України», залучивши до участі в них провідних учених у галузі конституційного права, інших науковців та широкі кола громадськості».
Заступник Голови ВР М.Томенко переконаний, що вільне обговорення конституційних ініціатив Глави Держави на загальнонаціональному державному телеканалі відповідає принципам демократичного суспільства та вимогам національного законодавства, зокрема, Закону України «Про телебачення і радіомовлення», яким визначено, що «держава гарантує реалізацію прав на інформацію, на вільне і відкрите обговорення суспільно важливих проблем із застосуванням телебачення і радіомовлення» (ч.6 статті 4).
«Водночас, практична реалізація проекту виявила суттєві недоліки, які зводять нанівець позитивний потенціал цієї ініціативи. Завдяки обраному формату та підбору учасників, передачі по суті представляють собою «агітки» президентського проекту змін до Конституції. Обговорення проблеми підмінюється заангажованим представленням однієї точки зору. Це нагадує не кращі приклади реалізації лінії «керуючою та направляючої» сили на колишньому радянському телебаченні», – наголосив Микола Томенко.
На думку М.Томенка, такий підхід порушує як загальні вимоги Закону «Про телебачення і радіомовлення», так і положення вищезазначеного Указу Президента України щодо винесення проекту конституційних змін «на всенародне обговорення» для «визначення позиції громадян України» стосовно його основних положень. Адже обговорення та визначення усвідомленої позиції передбачає не менторські роз’яснення, а змістовну дискусію із представленням різних точок зору. «На жаль, в ефірі Першого Національного телеканалу можна констатувати відсутність такої дискусії», – сказав він.
«Цілком очевидно, що до обговорення необхідно залучити й представників тих політичних сил та експертів, які критично оцінюють певні норми цього варіанту Конституції, зокрема, двопалатний парламент, збільшення повноважень президента та інше», – переконаний Віце-спікер.
У своєму зверненні Микола Томенко ще раз наголосив, що «за останні роки в України є велике досягнення – свобода слова. Тож цілком логічно, що передачі циклу «Обговорюємо Конституцію» необхідно привести у відповідність до вимог законодавства, щоб на загальнонаціональному каналі відбувалося не лише схвалення, як це була за часів прийняття Радянських Конституцій, а вільний доступ всіх точок зору».