«З 1 січня 2010 року повинна бути виконана Постанова Верховної Ради України «Про заходи щодо упорядкування окремих видатків Державного бюджету України», – сказав вчора Заступник Голови ВР Микола Томенко, виступаючи в програмі «Свобода слова» на каналі ICTV.
«Для того, щоб забезпечити справедливу систему соціального захисту під час кризи треба діяти не по принципу Партії регіонів: збільшити всім пенсії та зарплати, а по принципу, що необхідно допомогти найбільш соціально не захищеним верствам населення, натомість, на найбільш заможних категоріях заощадити», – сказав М.Томенко.
Як відомо, 3 березня 2009 року була прийнята Постанова «Про заходи щодо упорядкування окремих видатків Державного бюджету України», зареєстрована керівництвом Верховної Ради В.Литвином, О.Лавриновичем, М.Томенком та керівниками фракцій, яка передбачала впорядкувати заробітну плату шляхом зменшення вдвічі її максимальний розмір. Водночас, М.Томенко зазначив, що лише уряд вдвічі зменшив заробітну плату та в середньому на 20 відсотків скорочено заробітну плату державним службовцям. Натомість, не скорочено заробітну плату народним депутатам України, керівному складу РНБО, Секретаріату Президента України, Державному управлінню справами, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій та іншим. Не упорядковано посадові оклади керівників та заступників керівників судів, органів прокуратури, інших правоохоронних органів, у тому числі зі спеціальним статусом.
Як приклад ненормальності зі співвідношенням у заробітних платах в умовах кризи, Микола Томенко навів інформацію, що до нього поступила з однієї фінансової установи країни, стосовно заробітних плат керівників Національного Банку України. Так, згідного цього документа, у Першого заступника Голови Нацбанку А.Шаповалова за перший квартал 2009 року нараховані доходи становлять 299,6 тис.грн. (в тому числі: заробітна плата – 282,4 тис.грн.; матеріальна допомога – 11,9 тис.грн.; дивіденди – 2,8 тис.грн.; кошти на рахунках учасників пенсійного фонду – 2,6 тис.грн.) Таким чином заробітна плата одного з керівників Нацбанку становила порядку ста тисяч гривень на місяць.
Також Заступник Голови ВР сказав, що необхідно повернутися до теми, так званих, елітних пенсій та, хоча б на кризовий період, їх обмежити. Водночас, він наголосив, що, на жаль, за поданням 59 народних депутатів Партії регіонів (М.Папієва, Я.Сухого, В.Турманова, Я.Табачника, В.Коновалюка та інших) Конституційний Суд визнав неконституційною норму пункту 10 Постанови КМУ «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», яка встановлювала, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) – 10 тис. гривень на місяць.
Віце-спікер висловив переконання, що при розгляді бюджету на наступний рік варто ще раз повернутися до цієї теми. «Необхідно, щоб державна влада: виконавча, законодавча, судова хоча б на час кризи стала ближчою до народу», – наголосив Микола Томенко.