Використання ідеї федералізації, спроба видати її за необхідність, яку нібито вимагає українське суспільство, – річ абсолютно безпідставна. Таке переконання висловив народний депутат Микола Томенко, наводячи результати соціологічного дослідження, проведеного 14-20 лютого 2014 року «Українським демократичним колом».
Так, за унітарну державу висловлюються майже 70% громадян, в той час, як за федеративну – майже 17%.
В регіональному розрізі федерацію підтримують: Схід – 29,4%,Південь -25%,Захід – 9.5%, Центр – 5.6% громадян. У всіх регіонах більшість українців підтримують унітарну Україну, навіть на Сході -51,1%.
Найбільш показовим є те, що навіть ті політичні сили, або їх представники, що агітують за федералізацію, не мають підтримки серед своїх прихильників. Так, за те, щоб Україна залишалася унітарною державою, виступають 57% прихильників Партії регіонів, а за федеративний устрій – 29%. Подібна ситуація і з Комуністичною партією: 56% – за унітарну державу, 29% – за федерацію. Звісна річ, абсолютна більшість прихильників «Батьківщини» (86%), «Свободи» (87%), «УДАР» (81%) є прихильниками того, щоб не допустити федеративного устрою.
«Отож, як бачимо, в Україні відсутня підтримка ідеї федералізації України, яка, зрозуміло, не має відношення до централізації місцевого самоврядування чи покращення життя громадян. А тому очевидно, що це – елемент доктрини відновлення Великої Російської імперії, ідеології так званого «Русского мира», яку освячує і російська церква», – зазначив Микола Томенко.
Він зауважив, що ми вже пройшли випробування на свободу і гідність. «Тепер треба пройти випробування на захист незалежності і територіальної цілісності України. Це – тест для нас всіх, для нового уряду, для міжнародної спільноти. Тут все стає очевидним: хто з нами, а хто проти нас», – підсумував політик.