Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко позитивно оцінює вчорашнє ухвалення парламентом Закону «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України», про це він сказав сьогодні під час брифінгу у Верховній Раді. «З 1 січня 2010 року принцип справедливості буде в основі формування всіх місцевих бюджетів», – сказав він.
За словами Миколи Томенка, це «дійсно реформаторський законопроект, оскільки в 2010 році буде вперше реалізована Конституційна норма, за якою основою місцевого самоврядування є село, селище і місто».
Віце-спікер нагадав, що досі в Україні принцип формування місцевих бюджетів базувався на суб’єктивній основі, коли керівництво обласних та районних адміністрацій могло в залежності від симпатії чи антипатії по відношенню до сільських, селищних та міських голів (міст районного значення) визначати обсяги бюджету.
«Новий формульний, а отже справедливий, підхід буде стосуватися всіх, більше 12 000 бюджетів, а це означає, що за усталеними показниками буде визначена доходна та видаткова частина місцевих бюджетів і фактор суб’єктивізму чи можливої корупції зникає. Це з одного боку урівноважує всіх суб’єктів місцевого самоврядування, а з іншого стимулює керівників органів місцевого самоврядування діяти активніше та перевиконувати місцеві бюджети», – зазначив М.Томенко.
«Більше того, згідно з новою редакцією Бюджетного кодексу, передбачається, що в разі, якщо певні бюджетні зобов’язання не будуть реалізовані, держава гарантує виконання всіх видаткових повноважень місцевого бюджету, зокрема в освітній чи в інших соціальних сферах», – також зауважив він.
Віце-спікер наголосив, що новий Бюджетний кодекс передбачає розширення складу доходів місцевих бюджетів та доповнює їх перелік, чим дійсно фіксує справжній статус села, селища чи міста як органів місцевого самоврядування.
Водночас, Микола Томенко сказав, що не бачить проблем з обрахуванням такої кількості бюджетів. «Натомість, очевидно що для того, щоб Верховна Рада, за поданням уряду, ухвалила рішення стосовно державного та всіх місцевих бюджетів, необхідно, окрім парламентських слухань, проводити ще й відповідні наради з сільськими, селищними та міськими головами. І таким чином залучати керівників місцевого самоврядування до формування основного кошторису держави на рік», – сказав Заступник Голови ВР.