Проблема захисту та зберігання культурних цінностей, зокрема, предметів та пам’яток музейного фонду України є актуальною з огляду на те, що останнім часом у цій сфері відбувалося чимало порушень. Саме тому формування майбутніх колекцій недобудованого «Мистецького арсеналу» потребує належного громадського контролю і має здійснюватися виключно в рамках чинного законодавства. Головне при цьому – забезпечити належні умови зберігання музейних предметів та колекцій і гарантувати їхнє повернення українським музеям.
Згідно Закону України «Про музеї і музейну справу» (стаття 29) держава гарантує захист майнових прав музеїв усіх форм власності, а вилучення їх фондів та іншого майна може здійснюватися лише у передбачених законами випадках. Опікуватися цими питаннями має Міністерство культури, яке відповідно до статті 26 вищезазначеного Закону є центральним органом виконавчої влади, що здійснює організаційно-методичне керівництво у цій сфері.
Положенням про Музейний фонд України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20.07.2000 №1147, визначено, що:
«Передача музейних предметів і музейних колекцій державної частини музейного фонду на тимчасове зберігання іншим музеям, юридичним і фізичним особам у межах України здійснюється за згодою музеїв, в яких вони зберігаються:за рішенням Мінкультури або іншого центрального органу виконавчої влади, до сфери управління якої належить музей, – для музеїв, заснованих на державній власності».
Зважаючи на вищезазначене, аргументація Мінкультури у заяві щодо тимчасової передачі «Мистецькому арсеналу» музейних експонатів є абсолютно непереконливою. Для проведення виставкового заходу із залученням найцінніших експонатів музеїв України Міністерство повинно було прийняти відповідне рішення, створити необхідні експертні групи, організувати взаємодію із музеями щодо підбору експонатів, вжити заходи щодо забезпечення їх зберігання та повернення і нести за це відповідальність. Натомість у заяві наголошується, що робоча група, яка здійснює підготовку виставки, створена наказом генерального директора ДП «Мистецький арсенал» і діє при ньому, а Міністерство культури лише звернулося до музеїв з проханням надати інформацію та «тримає процес на постійному контролі».
Тобто на сьогодні всі дії щодо відбору експонатів та оформлення їх передачі (нехай «тимчасової») недобудованому «Мистецькому арсеналу» базуються лише на зверненні Державного управління справами до Міністерства культури щодо надання організаційно-методичного сприяння організації виставки «Древо України» та наказі генерального директора ДП «Мистецький арсенал» про створення Робочої групи «по створенню музейної частини при культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» (назва групи процитована за текстом відповідних листів Мінкультури і абсолютно не кореспондується із організацією виставки «Древо України»).
На мій погляд такий стан речей фактично означає повну безвідповідальність в організації зазначеного заходу і не дає жодних підстав стверджувати, що всі відповідні дії «відбуваються виключно у правовому полі». Зважаючи на це, я переконаний, що українським музеям не варто погоджуватися «тимчасово» передавати власні музейні предмети та колекції «Мистецькому арсеналу» через відсутність правових механізмів та гарантій їх належного зберігання та повернення.