«Створення музейного комплексу «Мистецький арсенал» не повинно ліквідувати діючі музеї», – заявив сьогодні під час брифінгу у парламенті заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко.
Віце-спікер зауважив, що «на жаль, всі добрі гуманітарні та культурологічні ініціативи Президента на практиці перетворюються його чиновниками часом в профанацію української культури, а інколи навіть створюють проблеми для цієї культури».
Як відомо, ідея створення культурно-мистецького та музейного комплексу «Мистецький арсенал» полягала в необхідності об’єднання зусиль передовсім бізнесменів та меценатів для створення комплексу європейського рівня. Саме таку концепцію неодноразово презентував Віктор Ющенко у 2005 році. Натомість, за словами Томенка, це перетворилося в «традиційну бюджетну будову, на яку, не дивлячись на велику кількість скандалів та звинувачень в нецільовому використанні коштів, щорічно виділяються все нові й нові гроші держави».
Микола Томенко повідомив, що, можливо, керуючись бажанням Президента відкрити комплекс в серпні 2009 року, чи, розуміючи, що Віктор Ющенко останній рік перебуває на своїй посаді, Міністерство культури і туризму України почало «компанію по передачі музейних предметів і музейних колекцій з закладів культури України до «Мистецького арсеналу».
Кожен керівник, передовсім знаних українських музеїв, отримав листа від Міністра культури Василя Вовкуна, в якому йдеться про те, що до 25.04.2009 р. вони повинні надіслати списки відібраних експонатів з їхньою атрибуцією та фотографіями для передачі в «Мистецький арсенал» і що така дія здійснить «прорив у розвитку вітчизняної культурно-мистецької та музейної справи, слугуватиме консолідації політичних і громадських сил України, поліпшенню міжнародного іміджу держави».
За словами Миколи Томенка, на практиці це виглядає наступним чином: до музеїв приїздять радники та помічники Міністра культури, які вибирають найцінніші експонати і, вказуючи на «генеральну лінію Президента та міністра», вимагають передати їх до майбутньої колекції «Мистецького арсеналу».
Заступник Голови ВРУ зауважив, що в цій ситуації виникає кілька логічних запитань, наприклад, «чи знає Президент, що від його імені проходить «великий музейний збір» по всій країні? Як Міністр та Міністерство культури забезпечать зберігання цих експонатів, оскільки умов в «Мистецькому арсеналі» нема? І найголовніше запитання, можливо, після того як за рахунок інших музеїв буде наповнена колекція «Мистецького арсеналу» є план закрити решту музеїв України, оскільки все найцінніше з них буде перевезено до Києва».
З огляду на це, Микола Томенко вважає за необхідне зупинити нинішнє «пограбування музеїв» і винести на фахове експертне обговорення концепцію функціонування музейного комплексу «Мистецький арсенал» та, відповідно, те, як наповнювати експозиції та виставки цього майбутнього музею.