Політична еліта та політичні партії повинні виправити помилки 5-річної давності стосовно оновлення виборчого законодавства.
Про це заявив Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, коментуючи ініціативу спікера парламенту щодо проведення консультацій між Президентом, Прем’єр-міністром та лідерами фракцій щодо змін до Конституції України та виборчої системи.
Микола Томенко зауважив, що на сьогодні модно говорити про необхідність запровадження відкритих списків, натомість не модно згадувати як ухвалювався закон щодо виборів народних депутатів, який вів систему закритих списків. «Цей закон був ухвалений рівно 5 років тому, у березні 2004 року, у другому читанні і навколо нього йшла значна дискусія», – сказав Заступник Голови ВР.
При цьому, Микола Томенко зауважив, що всі сьогоднішні прихильники відкритих списків, починаючи від Віктора Балоги та закінчуючи Володимиром Литвином, тоді не підтримали ідею відкритих списків. Зокрема, зауважив Микола Томенко, ідею коли виборець, обираючи певну політичну силу, міг одночасно голосувати і за конкретного кандидата, підтримали лише 111 народних депутатів. Серед них, 70 депутатів від фракції «Наша Україна», 17 – СПУ, 1 – від Партії регіонів, 1-від КПУ. Не підтримали цю ініціативу фракції БЮТ, НДП, групи «Демініціативи» та «Народовладдя». При цьому лише 110 народних обранців, нагадав Микола Томенко, підтримали його ініціативу, щодо того аби 5 з 10 депутатів кожної десятки виборчого списку були висуванцями регіональних партійних органів.
«Також активно дебатується тема необхідності оновлення парламенту, яка обговорювалася і 5 років тому», – сказав Заступник Голови ВР.
У зв’язку з цим він нагадав, що не була підтримана його пропозиція щодо того, що одна і та ж особа не може бути депутатом більше двох скликань поспіль. Ця ідея знайшла підтримку лише 157 народних обранців, серед яких 91 від «Нашої України», 44 від Партії регіонів, 5 від СПУ та 3 від БЮТ.
«Те, що сьогодні необхідно повернути відповідальність депутатів перед виборцями стає очевидним не тільки для суспільства, а і для політичної еліти», – сказав Микола Томенко. При цьому він додав, що відкриті списки варто було б запровадити не тільки для виборів до Верховної Ради, але і для виборів депутатів обласних і районних рад. Що ж стосується виборів сільських, селищних та міських рад, то на думку Заступника Голови Верховної Ради, варто розглянути можливість відновлення мажоритарної системи, де своїх кандидатів будуть висувати політичні партії.