Ситуацію зі свободою слова в Україні Голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко оцінює як загрозливу, яка без привернення уваги до неї може стати критичною. Про це він сказав сьогодні під час чату у «Телекритиці».
«Йдеться про кілька старих-нових тенденцій у справі загрози свободі слова. Відновлюється практика судових позовів посадових осіб, особливо правоохоронних органів до журналістів. Першу хвилю нам вдалося «збити» – зазначив Микола Томенко.
Він нагадав про успішне втручання профільного Комітету у кілька справ, які на сьогодні закриті. Так, підписана «мирова угода» між херсонським Інтернет-виданням “Херсонська правда” та представниками районної міліції. Без негативних наслідків пройшла податкова перевірка радіостанції “Галичина”, вдалося переконати суд Кам’янець-Подільська, що арешт рахунків газети “Фортеця” під час судового розгляду позову проти неї перешкоджає нормальному функціонуванню цього видання.
«Водночас, варто повернути у правове поле закон, який нам у цей час вдалося ухвалити, а під час так званої судової реформи він був скасований нинішньою владою. Мова йде про спеціальну процедуру розгляду судових позовів щодо журналістів та ЗМІ, яка передбачає внесення диференційованої застави до початку розгляду справи. Якби цей закон досі діяв, то щоб суд взяв на розгляд позов проти газети на суму 6 млн. грн., то, якщо не помиляюся, мінімум 600 тисяч грн. позивач мусів би внести заставу», – зазначив Микола Томенко.
Другу небезпечну тенденцію зі свободою слова Микола Томенко пов’язує з використанням модної за часів Кучми технології “маніпуляції та пропаганди”, коли створювалося Інтернет-видання, яке було своєрідним «зливним бачком» для інформації про опозицію, а потім через відповідну програму на Першому національному, інших каналах та у підконтрольних комунальних ЗМІ тиражувалися статті з посиланням на цей сайт.
«Протягом останніх кількох днів удосконалена методика застосована вже з використанням інформагенції УНІАН. Ще один новий антидемократичний і антиправовий винахід влади: очевидно, за допомогою спецслужб використовувати листування опозиційних партій з метою подальшої маніпуляції. Для прикладу візьміть сьогоднішню історію з листуванням прес-секретаря Григорія Немирі. Боротися з цим одному Комітету не під силу. Потрібна допомога самої медіа-спільноти», – вважає Микола Томенко.