Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко під час робочого візиту до Республіки Молдова взяв участь у засіданні 32-ї Генеральної Асамблеї ПАЧЕС (Парламентської асамблеї Чорноморського економічного співробітництва).
Виступаючи під час дискусії на тему: «Процес глобалізації і проблема збереження національної ідентичності в країнах ЧЕС», Микола Томенко зауважив, що актуальність проблеми, яка піднімається, безумовно, зумовлена ситуацією, що склалася сьогодні у світі.
«Очевидно, що зараз треба говорити не лише про світову фінансову кризу, а і про кризу уявлень про так звані «західні» цінності, які ще донедавна вважалися взірцем, який треба наслідувати і до якого прагнути. Мається на увазі вільний ринок, ліберальні правила торгівлі без обмежень й інші так звані цінності західного світу. Якщо популярно сказати, то сьогодні йдеться як мінімум про кризу голлівудської версії «правильного світу», – зазначив віце-спікер українського парламенту.
За таких умов, на його думку, треба говорити про серйозний перегляд місця й ролі міжнародних організацій, які за сьогоднішніх умов не справляються з інститутами, які би забезпечували оптимальний вихід із кризової ситуації. «Водночас, очевидно, що слова «національні традиції, цінності» стають більш значимими за сьогоднішніх обставин та змушують саме їх брати до уваги при пошуку проектів виходу із кризи кожної країни», – вважає Микола Томенко.
Він звернув увагу, що при співвідношенні глобального і національного більшу роль повинні відігравати різноманітного роду «регіональні» проекти, такі як, наприклад, ПАЧЕС. «Це інструмент синхронізації і домовленості країн, що пов’язані або певною історією, традиціями, або певними економічними взаєминами, що дає можливість чіткіше сформулювати та зрозуміти, як реагувати на світові виклики», – вважає Заступник Голови ВР.
На його переконання, попередній період, коли країни «вищої ліги» визначали універсальну доктрину міжнародного співжиття, яку усі мусили виконувати, очевидно, завершився. «Тому сьогодні всі повинні розуміти, що мають змінюватися підходи «провідних» та «нових» країн світу. Адже світ не може сьогодні ділитися (використовуючи футбольну термінологію) на країни, що грають політику, і ті, що за них вболівають. Очевидно, що мусять бути визначені чіткі правила гри, щоб кожен розумів, що він є гравцем і впливає на ухвалення рішень», – переконаний віце-спікер.
Говорячи про проблему збереження національної ідентичності, Микола Томенко висловив переконання, що для України та інших країн важливим є збереження національної ідентичності не через повернення назад до історії, а через рух уперед разом з історичними традиціями та національною ідеєю.