Група народних депутатів України зареєструвала у Верховній Раді проект закону (реєстр. № 1257), що передбачає вилучення частини 3 статті 277 із Цивільного кодексу України про те, що «негативна інформація, поширена про особу, вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного».
«Наявність терміну «негативна інформація» створює численні ризики і перешкоди, зокрема, для професійної діяльності представників засобів масової інформації. Так, за поширення будь-якої негативної інформації на журналістів можна подавати до суду, називаючи її недостовірною, і вони змушені витрачати час на доведення протилежного. Це в той час, як законодавство України не містить чіткого визначення негативної інформації і не окреслює фактичних ознак, які вказують на негативність такої інформації», – зауважує один із авторів цього законопроекту, голова Комітету з питань свободи слова та інформації Микола Томенко.
А тому в Україні створено юридичний нонсенс, коли на підставі негативної інформації встановлюється презумпція недостовірності. Тобто, фактично, будь-яка негативна інформація розглядається судом як недостовірна, якщо поширювач інформації не доведе, що ця негативна інформація відповідає дійсності.
«Визнання інформації негативною чи позитивною – це результат оцінки інформації людиною, а не характеристика інформації як такої. Сама по собі інформація є нейтральною, а її «негативність» чи «позитивність» – наслідок людського сприйняття», – зазначають автори законопроекту у пояснювальній записці.
Вони наголошують, що поняття «негативної інформації» не кореспондується з жодною із статей Цивільного кодексу України та Закону України «Про інформацію» та суперечить Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод. А тому, з метою вдосконалення вітчизняного законодавства та попередження судових помилок необхідно вилучити поняття «негативна інформація» із Цивільного кодексу України, переконані народні депутати України.