Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко направив відкритого листа до власників і керівників телеканалів «1+1» та «Інтер» з приводу з великого суспільного резонансу, який викликає засилля жорстокості й насилля у національному телепросторі.
Справа в тому, що саме ці телеканали, на жаль, згідно з аналізом змісту інформаційних програм, стали безсумнівними лідерами наповнення випусків новин сюжетами негативного змісту. Окрім того, засідання «круглого столу» 2 жовтня, де обговорювалося питання пошуку механізмів збалансування позитивної та негативної інформації при дотриманні принципів свободи слова та незалежності мас-медіа, запрошені керівники цих телеканалів проігнорували.
Зважаючи на те, що інформаційні передачі загальнонаціональних телеканалів залучають чи не найбільшу аудиторію глядачів та визначальним чином впливають на формування суспільної свідомості, світосприйняття та світогляду значної частини громадян нашої держави, Микола Томенко хоче отримати відповідь від керівництва «Інтера» та «1+1» на запитання: яким чином в редакційних статутах цих компаній визначені вимоги до розповсюдження інформації про насильство, злочини, захисту дітей від негативного впливу і як вони реалізуються на практиці? Адже обов’язковість цих вимог у редакційних статутах є нормою статті 57 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Також віце-спікер звертає увагу на те, що закони України «Про інформацію», «Про телебачення і радіомовлення», «Про захист суспільної моралі» недвозначно зобов’язують державу «усіма можливими законними засобами не допускати в інформаційних та інших телерадіопрограмах систематичного цілеспрямованого безпідставного загострення уваги на війні, насильстві та жорстокості», не допускати «необґрунтованого показу насильства», трансляції програм або відеосюжетів, «які можуть завдати шкоди психічному, фізичному чи моральному розвитку дітей та підлітків, якщо вони мають змогу їх дивитися» тощо. Тобто, домінування насильства, жорстокості та негативного змісту, зокрема, у новинах телеканалів прямо порушує чинне законодавство.
«Дуже хотілося б, щоб і представники телекомпаній, зокрема «Інтера» та «1+1», не залишилися осторонь цього процесу та усвідомили, що рейтинги, отримані ціною популяризації насильства та жорстокості, не принесуть успіхів. Проблема засилля на телебаченні жорстокості, насилля та негативізму повинна вирішуватися разом – і Державою, і суспільством, і мас-медійною громадою. Переконаний, що заробляти гроші на популяризації цих тем – соромно», – йдеться у відкритому листі Заступника Голови Верховної Ради України.