Під час круглого столу на тему: «Діяльність засобів масової інформації під час виборчої кампанії», який відбувся 1 серпня 2012 року, Віце-спікер Парламенту сказав, що як мінімум в інформаційному плані змішана виборча система створює проблеми, адже йдеться про дві принципово різні виборчі кампанії.
На думку Миколи Томенка, якщо йдеться про виборчу кампанію за партійними списками, то високий виборчий бар’єр у 5%, доволі велика грошова застава та попередні соціологічні дослідження вплинуть на зменшення чисельності учасників виборчих перегонів.
Томенко висловив сподівання, що за партійними списками брати участь у виборах буде не більше як 20 політичних партій. Він нагадав, що на виборах 2006 року брали участь 33 політичні партії та блоки, а у 2002 році їх було аж 45.
«Така кількість учасників виборчого процесу дасть можливість більш реалістично і адекватно оцінити виборцям їх програми та визначитися зі своїми вподобаннями. Основу роль у цьому мають зіграти медіа, які допоможуть не лише порівняти, а й об’єктивно оцінити ці партії та блоки», – зазначив Заступник Голови Парламенту.
За словами Миколи Томенка, всі прекрасно розуміють, що серед цих партій, які будуть брати участь у виборчій кампанії, лише до 10 матимуть теоретичні можливості подолати 5% бар’єр, а реально подолають його мінімум 4, а максимум 6 політичних сил.
Водночас, на думку Віце-спікера, проблеми виникають з мажоритарною частиною виборчого процесу.
Томенко поінформував, що за оцінками експертів в більшості мажоритарних округів буде до 30 кандидатів, абсолютна більшість яких не знайомі виборцю.
«І тут виникає проблема, як зробити усвідомлений вибір за того чи іншого кандидата. Таким чином, головним завданням засобів масової інформації на час виборів є забезпечення рівних можливостей для такої кількості в більшості невідомих кандидатів у мажоритарні округи», – сказав М. Томенко.
Отож, говорячи про нинішню виборчу кампанію, Заступник Голови Парламенту зазначив, що сьогодні в інформаційному плані треба розрізняти дві різні виборчі кампанії – за партійними списками, де більш-менш зрозуміла логіка та в мажоритарних округах, де виникають найбільші проблеми з доступом до інформації та прийняттям усвідомленого вибору громадянами.