Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає, що Міністерство освіти і науки, молоді та спорту створило корупційну схему друку підручників. Про це політик сказав сьогодні під час «круглого столу» «Освіта та наука: зростання інтелектуального капіталу та конкурентоспроможності країни», що проходить у Києві.
Микола Томенко пояснив, що такий висновок випливає з інформації Державної фінансової інспекції України, яку вона надала у відповідь на запит народних депутатів Миколи Томенка та Степана Давимуки.
М.Томенко розповів, що в документах, наданих Держфінінспекцією, сказано, що підвищення вартості підручників сталося, зокрема, через залучення поліграфічними підприємствами до повного або часткового виконання поліграфічних робіт інших суб'єктів господарювання. Попри те, що основною вимогою порядків використання коштів державного бюджету на видання підручників та посібників є укладання видавництвами договорів на друк навчальної літератури безпосередньо з поліграфічними підприємствами, були випадки встановлення договірних відносин з підприємствами, які надалі повністю або частково передавали виконання поліграфічних робіт іншим суб'єктам господарювання.
В документі зазначено, що одним з таких підприємств є ТОВ «Побутелектропгехніка», з яким виконавцями поліграфічних робіт з виготовлення підручників за державним замовленням та видавництвами – виконавцями державного замовлення у 2010-2011 роках укладено договорів на загальну суму 54,2 млн. гривень. Аудиторське дослідження засвідчило, що це підприємство не має власних виробничих потужностей та площ для виконання поліграфічних робіт і використовує орендовані. Тому воно повністю залежить від цінової політики орендодавців.
Так, для прикладу, виконання повного циклу робіт передано ПрАТ «Поліграфкнига», ПрАТ «ХКФ ім. М.В. «Фрунзе» та ПрАТ «Видавництво Харків», що спричинило здороження вартості виготовлення 341,55 тис. примірників навчальної літератури тільки внаслідок посередництва ТОВ «Побутелектротехніка» на 751,23 тис. гривень.
Крім того, на здороження підручників та навчальних посібників впливає рівень рентабельності кожного із співвиконавців, який закладається до калькуляцій вартості поліграфічних робіт.
Так, ТОВ «Побутелектротехніка», виконавши у 2010-2011 роках власними силами лише п'яту частину поліграфічних робіт із виготовлення підручників, отримало прибутку на суму 2,4 млн. грн., на яку можна було б зменшити вартість виготовлення за державним замовленням 5891,4 тис. примірників навчальної літератури, за умови установлення прямих договірних відносин між видавництвами та поліграфічними підприємствами.
Віце-спікер повідомив, що у звіті йдеться й про низку інших порушень підготовки та друку підручників, які спричинили збільшення ціни на них. «Таким чином один з пріоритетних напрямків, заявлених Міністерством освіти у своїй роботі, – якісне забезпечення підручників – провалений», – підсумував М.Томенко.
Під час дискусії на «круглому столі» Микола Томенко також наголосив, що фіаско потерпіла й історія із законом про вищу освіту. Він нагадав, що ще в грудні 2010 року групою депутатів з парламентської більшості був зареєстрований відповідний законопроект, фактично розроблений МОНмолодьспорт. Окрім того, він нагадав, що Міністерство та його прихильники протягом практично двох років подавали низку законопроектів про вищу освіту, які були розкритиковані експертним середовищем та фахівцями. У підсумку, додав він, уряд досі не може погодити варіант законопроекту, щоби внести його до Верховної Ради. Микола Томенко також назвав цілком очевидним, що за нинішнього парламенту та уряду нова редакція закону про вищу освіту ухвалена не буде.