Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко нагадав, що згідно української Конституції, питання про двомовність може вирішувати лише український народ на всеукраїнському референдумі. Про це М.Томенко сказав сьогодні після погоджувальної ради, коментуючи заяву Президента стосовно того, що Україна найближчим часом прийме закон про дві державні мови: українську та російську, зроблену ним в ексклюзивному інтерв'ю російським ЗМІ напередодні візиту до Москви.
Водночас, Микола Томенко з сумом констатував, що до інтерв’ю Президента готували люди, які не знають Конституції України. За словами Віце-спікера, якщо допустити, що Президент зробив таку заяву не лише для того, щоб добитися певних поступок від Росії, і не з передвиборчих міркувань, а з прагненням справді це реалізувати, то йому варто нагадати, що дане питання можна реалізувати не законом, а виключно внесенням змін до Конституції.
Окрім того, Микола Томенко нагадав, що внесення змін до I розділу Конституції, який включає в себе статтю 10, де сказано, що «Державною мовою в Україні є українська мова. Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України», регулює стаття 156 Конституції України, в якій йдеться, що «Законопроект про внесення змін до розділу I «Загальні засади» подається до Верховної Ради України Президентом України або не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України і, за умови його прийняття не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України, затверджується всеукраїнським референдумом, який призначається Президентом України». Отже, додав М.Томенко, «якщо не буде знайдено 300 голосів, то Президент особисто може внести цей законопроект, але навіть якщо після внесення Президентом, законопроект пройде всю передбачену процедуру, це рішення повинно бути затверджено на Всеукраїнському референдумі».
«Тому, якщо Президент пообіцяв вирішення цього питання російській владі та вирішив здати українську мову взамін за газ, то він може й сам внести відповідний законопроект у Парламент, але, при всьому його бажанні, дане питання, згідно Конституції України, повинен вирішувати український народ на всеукраїнському референдумі», – підсумував політик.
Микола Томенко також додав, що й опозиція стоятиме на тій позиції, що «у відповідності до Конституції лише український народ повинен визначати долю мовного питання».