„Україна переживає дуже непростий період політичного життя, який спричинив парадокс сучасної політики: усі знають, що не правильно, але ніхто не знає, як правильно”, – вважає Микола Томенко. Саме такий висновок, за його словами, випливає з результатів всеукраїнського соціологічного дослідження, проведеного 6-15 червня поточного року „Українським демократичним колом” на замовлення Інституту політики.
Зокрема, на думку народного депутата, першою небезпечною тенденцією є те, що катастрофічно велика кількість громадян твердить, що Україна рухається неправильним шляхом. Так, 68,9% громадян вважає, що все, що відбувається сьогодні в Україні, йде у неправильному напрямі. І лише 11,1% громадян вважають, що все відбувається у правильному напрямку.
"Сьогодні суспільство не вірить в ефективність та довготривалість нинішньої коаліції між БЮТ та НУНС. Водночас, громадяни не бачать позитивного майбутнього і в інших варіантах коаліцій”, – зазначив Микола Томенко.
Так, згідно з результатами соцдослідження, переважна більшість респондентів (62,9%) вважає, що нинішня парламентська коаліція працює здебільшого неефективно. Позитивно її діяльність оцінили лише 18,2% опитаних. 40,2% громадян переконанні, що найближчим часом така коаліція розпадеться, 22,2% вважають, що нинішня парламентська більшість проіснує до кінця року. В той же час коаліцію у складі Партії регіонів, НУНС та Блоку Литвина підтримує 23,5%, не підтримують 50,2% опитаних. А коаліцію між БЮТ та Партією регіонів підтримує 18,6%, не підтримує 59,2%.
Здавалося, при цій ситуації, суспільство могло би підтримати радикальний варіант розвитку подій – позачергові парламентські вибори. Проте, за таку ідею висловилися лише 16,5% громадян.
На думку Миколи Томенка, у виникненні такої ситуації винне як суспільство, так і політики. „Політки у своїх дискусіях не пропонують чітких, зрозумілих та конструктивних варіантів виходу із політичної кризи. А суспільство, втомившись від непродуктивної української політики, стає все більш апатичним. Образно можна охарактеризувати цю ситуацію так: парламентський конфлікт помножений на суспільну апатію дорівнює системній політичній кризі в державі”, – зазначив Микола Томенко.
А це, за його словами, означає, що вийти із цієї системної кризи не можна одним простим рішенням. „Вихід повинен передбачати системну заходів і спільних дій як влади, так і опозиції. А звідси – неминучий політичний переговорний процес між ключовими політичними гравцями з метою напрацювання плану спільних дій та відмова від публічних взаємних звинувачень та ультиматумів”, – переконаний Микола Томенко.
* Про результати дослідження можна прочитати тут: http://polityka.in.ua/info/93.htm