Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає недоцільним передачу пам’яток культурної спадщини у підпорядкуванні церкви якоїсь однієї конфесії. Про це він заявив сьогодні на брифінгу, відповідаючи на запитання журналістів стосовно передачі заповідника «Києво-Печерська лавра» та низки інших об’єктів у підпорядкування церкві.
«Ми категоричні противники передачі будь-якого державного архітектурного чи заповідного комплексу. Києво-Печерська лавра – власність українського народу і держави, а не однієї конфесії», – сказав М.Томенко. Він наголосив, що історія Києво-Печерської лаври це не тільки історія діяльності церкви, а діяльності всього українського народу. Віце-спікер наголосив, що процес збереження, відбудови та реставрації заповідника здійснювався коштами всього українського народу. «І сьогодні держава повинна захищати це заповідник, який має функціонувати саме як національний, і перебувати у власності держави», – сказав М.Томенко. Він додав, що не знає прикладів, щоб реставраційні роботи пам’яток історії проводили священики, а не держава за допомогою фахівців та досвідчених реставраторів. Крім того, наголосив Віце-спікер, існує ціла низка музейних функцій, які мають виконувати виключно фахівці.
Окрім того, говорячи про кадрові зміни керівників заповідників, М.Томенко назвав принцип їх призначення абсурдним. «Я не знаю жодної цивілізованої країни у світі, де б на посади директорів архітектурних перлин світу, а в даному випадку України, призначалися, наприклад, лікарі, бухгалтери чи хтось інший. На такі посади призначатися люди зі світовим іменем як громадські діячі та музейники», – наголосив Віце-спікер. «Менеджери можуть бути заступниками і реалізовувати різного роду проекти», – додав він.
За словами М.Томенка, складається враження, що це чітко пролобійований проект посадовців, які сьогодні працюють в Міністерстві культури і паралельно займаються інвестиційними проектами в буферній зоні, наприклад, довкола Софії Київської. Він додав, що на його переконання, зокрема, робота колишнього керівництва заповідника Софія Київська – приклад того, як треба працювати у музейній справі з точки зору залучення інвестиційних коштів, міжнародних експертів і розкручування цього бренду. «Це один з найкращих брендів України», – наголосив він.
Микола Томенко висловив сподівання, що Міністр культури поінформує Парламент стосовно ситуації, що склалася.