Говорячи про роботу Парламенту на наступному пленарному тижні, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко заявив, що Уряд продовжує тенденцію до переведення в ручний режим процедури тендерних закупівель зі зменшенням поінформованості громадськості.
Віце-спікер наголосив, що на сьогоднішній день оприлюднення інформації щодо тендерних закупівель, зокрема, у «Віснику державних закупівель» є дуже важливим фактором у розумінні того, як влада здійснює управління у сфері державного бюджету. Водночас, додав він, як жартують журналісти і фахівці, перечитування «Вісника державних закупівель» нагадує швидше перечитування кримінальної справи про корупційні дії, оскільки цілком очевидно, що велика кількість закупівель в одного учасника є схемою, за якою лобіюється «братська» структура з явним завищенням суми, необхідної для закупівлі.
«Але, очевидно, урядовці вирішили на цьому не зупинятися і далі змінювати законодавство так, щоб було більше можливостей безконтрольного використання бюджетних коштів та закритості цього процесу», – сказав М.Томенко. Він повідомив, що Уряд вніс у Парламент Законопроект р.н.9634 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань державних закупівель». За словами М.Томенка, даний законопроект, не дивлячись, на низку обґрунтованих спрощень процедури закупівлі, зокрема, коли йдеться про гастрольні заходи творчих колективів, культурно-мистецькі заходи, навчально-тренувальні збори, спортивні змагання тощо, передбачає звільнити від процедури тендерних закупівель, і перевести в режим закупівлі в одного учасника, серед іншого, наприклад, «придбання, оренду землі, будівель, іншого нерухомого майна або майнових прав на землю, будівлі, іншого нерухомого майна». Віце-спікер назвав цю норму абсолютно необґрунтованою і такою, що може призвести до корупції.
Також, переконаний М.Томенко, заміна чинної редакції пункту 1 статті 10 закону, згідно з якою «замовник безоплатно оприлюднює на веб-порталі Уповноваженого органу в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю…» новою нормою, відповідно до якої «замовник надає для оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу (яке здійснюється безоплатно) в порядку, встановленому цим Законом, інформацію про закупівлю…», є небезпечною, оскільки не передбачає обов’язкового оприлюднення всієї інформації про здійснення закупівлі, як того вимагає чинна норма.
М.Томенко також зазначив, що корупційність деяких норм в запропонованому Уряді Законопроекті, зокрема, підтверджує і висновок Головного науково-експертного управління.
Підсумовуючи, Микола Томенко наголосив, що «опозиція робитиме все, щоб не допустити ймовірно корупційних норм в законі про тендерні закупівлі».