Коментуючи запропонований Урядом до другого читання Проект Закону про Державний бюджет України на 2012 рік, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко заявив, що бюджет на наступний рік і надалі залишається бюджетом для великого бізнесу і влади. «Проект бюджету на наступний рік – це бюджет без суспільства, бюджет без регіонів і без Парламенту».
Конкретизуючи свою тезу, Микола Томенко пояснив, що, по-перше, «в пропозиціях, які ми бачимо не змінено жодної статті, якою би були обмежені видатки на утримання влади та чиновництва і суттєво збільшені соціальні стандарти для громадян України». «Таким чином це бюджет для влади і бюджет без громадян України», – сказав він. Окрім того, Віце-спікер наголосив, що бюджетом не були враховані пропозиції місцевого самоврядування. Він нагадав, що на місцях вже в цьому році були проблеми зі стовідсотковою виплатою заробітної плати бюджетникам. «Важко уявити, що чекає місцеве самоврядування у наступному році», – додав він. М.Томенко також зауважив, що ні до першого, ні до другого читання так і не була почута думка не те що парламентської опозиції, а й Парламенту загалом. «Влада та Уряд в черговий раз підтвердили, що їх не цікавить позиція Парламенту чи депутатів, вони самі знають який бюджет потрібен для країни», – сказав він.
Говорячи ж про цифри, запропоновані урядовим бюджетом, М.Томенко відмітив, що Уряд зафіксував, що прогноз зростання реального валового внутрішнього продукту знижено з 5% до 3,9% (натомість, експерти Світового банку вважають реалістичною цифру у 2,5%). Водночас, прогноз зростання індексу споживчих цін залишився без змін – 7,9, хоча експерти вважають, що ця цифра явно занижена. За таких обставин, наголосив М. Томенко, Уряд пропонує підвищити реальну заробітну плату бюджетникам лише на 4,4%.
Натомість, М.Томенко відмітив, що до другого читання в проекті бюджету лише зросли видатки на утримання влади та чиновництва України. Так, за словами М.Томенка, окрім того, що зменшено видатки на утримання Верховної Ради, на решта структур влади ці видатки між першим і другим читанням лише зросли. Так, сума обслуговування та забезпечення діяльності Президента України та Адміністрації Президента України сягатиме тепер 342 мільйонів 560 тисяч гривень, тобто вона збільшена на 7 мільйонів 500 тисяч. Сума на забезпечення Секретаріату Кабінету Міністрів України – 278 мільйонів 273 тисячі гривень, тобто її збільшено на 23 мільйони. Майже на 82 мільйони гривень збільшено видатки на Державну судову адміністрацію, які тепер сягатимуть 4 мільярдів 27 мільйонів і 242 тисяч гривень. На 20 мільйонів гривень збільшено видатки на Міністерство внутрішніх справ, загальна сума – 14 мільярдів 454 мільйонів і 644 тисяч гривень.
«Таким чином, попри дискусії про те, що треба готувати країну до другого етапу соціально-економічної кризи, влада вирішила захистити себе, а не українське суспільство», – підсумував М.Томенко.