У понеділок, під час брифінгу після Погоджувальної ради, Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко привернув увагу до низки вимог опозиційних фракцій на цей пленарний тиждень в контексті судового процесу проти Ю.Тимошенко, Ю.Луценка, В.Іващенка та інших колег з опозиції.
Микола Томенко висловив здивування, що рішення Європейського Парламенту не є авторитетом для української влади. Він нагадав, що 1 грудня Європейський Парламент прийняв резолюцію, в якій із 15 пунктів – 6 стосуються виключно України. Водночас, він назвав неприємним і дивним, що, не зважаючи на цей документ, українська влада 1 грудня по-перше провела засідання Апеляційного суду, яке прямо суперечить вимогам Європейського Парламенту, а ввечері на широку ногу відзначила день прокуратури, запросивши на свято російських шансонних «авторитетів». «Якщо наша прокуратура шансонних «авторитетів» за профспілкові гроші викликає, а в Апеляційному суду не указ міжнародні структури, то у нас не залишається іншого методу, як у Верховній Раді вимагати від влади виконати рішення Європейського Парламенту», – наголосив Віце-спікер.
Микола Томенко наголосив, що у своїй Резолюції Європарламент засудив обвинувальний вирок колишньому Прем’єр-міністру Ю.Тимошенко та наголосив, що «закон, який був вибірково застосований до Тимошенко, походить з радянських часів та передбачає кримінальне переслідування за політичні рішення; у той час як Статті 364 та 365, які наразі розглядаються Верховною Радою, не відповідають стандартам ЄС та ООН». «Тому, виконуючи пункт 2 резолюції Європарламенту, ми вимагатимемо у вівторок внести до порядку денного законопроекти р.н.9157, 9165 та 9213, які стосуються 364 та 365 статей і які, зокрема, передбачають декриміналізацію відповідальності окремих службових осіб», – повідомив М.Томенко.
Окрім того, М.Томенко повідомив, що у Європейського Парламенту є чітка позиція (пункт 6), яка вимагає розглядати згаданий судовий процес «у відповідності до європейських стандартів справедливості, неупередженості, прозорості та незалежності». При цьому він нагадав, що 1 грудня не те що народних депутатів, а навіть журналістів не допустили до засідання Апеляційного суду, що прямо суперечить пункту 6 згаданої Резолюції.
В Резолюції Європарламенту (пункт 3), за словами Віце-спікера, також наголошується на тому, що Юлії Тимошенко «необхідно дати змогу скористатись своїм правом на повноцінну участь у політичних процесах вже зараз та на майбутніх виборах в Україні».
«Отже, наш підхід такий: не лише взяти до уваги Резолюцію Європейського Парламенту, а й привести і законодавство України, і відповідні дії правоохоронних органів у відповідність до рішень Європарламенту», – підсумував Микола Томенко. «Якщо Президент взяв на себе зобов’язання 19 числа бути від України та підписувати угоду про асоціацію з ЄС, то європейські стандарти і вимоги Євросоюзу необхідно виконати до цієї дати», – додав він.