У понеділок Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко взяв участь у відкритті відреставрованого пам’ятника Лесі Українки на Байковому кладовищі. Пошкоджений ще рік тому вандалами пам’ятник поетесі було відреставровано за фінансової підтримки Фонду Миколи Томенка «Рідна країна» та громадського діяча Миколи Даневича.
М.Томенко, виступаючи перед прихильниками творчості та життєвого подвигу видатної поетеси, зазначив, що він «гордий від того, що допоміг відновити пам’ятник «головної української жінки», а відтак – захистити український світ». «Захист українського світу – це захист пам’ятників, захист могил, захист ідей, світогляду, цінностей, – підкреслив він. – Це справа, яку я мушу робити».
Віце-спікер вважає недостатнім ту увагу, яка нині приділяється видатним українським діячам. У цьому контексті він запропонував до 150-річчя з дня народження Лесі Українки видати повне академічне зібрання творів поетеси. «Крок за кроком потрібно відновити справжній образ Лесі Українки та подумати над тим, що ще варто зробити, аби її світоглядні ідеї зайняли належне місце в українських серцях, а не лише на рівні декількох віршів».
У заході, присвяченому увічненню пам’яті видатної поетеси, також взяли участь представники Інституту літератури, товариства «Просвіта», Національної спілки краєзнавців України, Публічної бібліотеки Лесі Українки, народний депутат попередніх скликань Б.Олійник, депутат Київської міської ради О.Бригинець та представники ЗМІ.
Нагадаємо, у цьому році Україна відзначає 140-річчя від дня народження Лесі Українки та 100-ліття створення нею драми-феєрії «Лісова пісня», що стала вершиною української драматургії. На Байковому цвинтарі на місці поховання Лесі Українки минулого року було вчинено акт вандалізму: по всьому периметру пам’ятника поетеси знищено його декоративне оздоблення – бронзову гірлянду з лаврів та квітів, традиційний символ шани народної. Це оздоблення було невід?ємною складовою творчого задуму відомого скульптора, народного художника України Галини Петрашевич; сам пам’ятник, встановлений у 1939 році, є пам’яткою історії та культури.
На громадянській панахиді 30 липня 2010 р. Музей видатних діячів української культури Лесі Українки, Миколи Лисенка, Панаса Саксаганського, Михайла Старицького виступив із закликом посприяти фаховою майстерністю, порадою чи коштами, набутим досвідом чи практичними зусиллями реставрації ушкодженого пам’ятника Лесі Українки та впорядкуванню меморіалу родини Косачів (поруч з могилою поетеси знаходяться і місця поховань її батьків: відомого правника, члена "Старої Громади" Петра Антоновича Косача та визначної української громадської діячки, етнографа, видавця, письменниці Ольги Петрівни Косач (Олени Пчілки), а також могила брата – вченого, етнографа, літератора Михайла Косача).
За словами директора Музею Наталії Терехової та завідуючої музеєм Лесі Українки Ірини Щукіної, на заклик відгукнулися люди, свідомі того, що за ставленням до пам’яті найвидатніших представників нації можна судити про її культуру в цілому. Зокрема, проведення реставраційних робіт пам'ятника (відтворення бронзової гірлянди) зголосився провести скульптор, майстер по роботі з бронзою Володимир Щур (киянам добре відомі його роботи – пам'ятники Леоніду Бикову, Владиславу Городецькому, Олені Телізі; скульптурні зображення головних героїв п'єси М.Старицького "За двома зайцями" на Андріївському узвозі та ін.). Фонд Миколи Томенка «Рідна країна» профінансував придбання необхідних для реставрації матеріалів та роботи, пов'язані з відлиттям форми та монтажем гірлянди.