У вівторок, виступаючи на ранковому засіданні парламенту під час розгляду у першому читанні Законопроекту «Про місцевий референдум» (р.н.7082), Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко зауважив, що парламенту варто серйозніше і відповідальніше віднестися до розгляду цього питання.
Микола Томенко наголосив, що, якщо загально оцінити даний Законопроект, то згідно запропонованих Урядом положень, місцевий референдум в Україні можливий лише за згоди та підтримки місцевої влади. «За цим Законопроектом без місцевої влади неможливо в принципі організувати будь-який місцевий референдум», – підкреслив він. Натомість, Віце-спікер зазначив, що місцевий референдум по своїй природі радше ініціатива громадськості, яка хоче вплинути на діяльність місцевої влади, не допустити прийняття якогось рішення, підказати та підкорегувати дії місцевої влади.
Микола Томенко зауважив, що якщо даний Законопроект буде ухвалений в цілому, то в Україні повториться київська ситуація, коли кілька років громадські організації намагалася ініціювати референдум про відставку Л.Черновецького, О.Довгого та всієї «молодої команди», а ця «молода команда» просто не реєструвала ініціативні групи. «Тобто ключ полягає в тому, що місцева влада повинна бути повністю дестанційована від процедури організації референдуму. Це справа лише громадськості, яка його ініціює», – відмітив М.Томенко. «Бо якщо залишиться ця процедура, яка тут прописана, то жодне невигідне для місцевої влади питання ніколи не буде оголошене для розгляду на референдумі», – додав він.
Підсумовуючи, Віце-спікер ще раз наголосив, що до другого читання «треба радикально змінити концепцію Законопроекту в тій частині, щоб місцевий референдум був ініціативою територіальної громади, а не ініціативою місцевої влади». «Без такої зміни сенс місцевого референдуму втрачається повністю», – сказав Микола Томенко.
Нагадаємо, за ухвалення поданого КМУ Законопроекту «Про місцевий референдум» (р.н.7082) у першому читанні проголосувало 235 народних депутатів.