„Секретаріат Президента планує оголосити Віктора Ющенка поза законом. Йому пропонують бути одночасно Президентом, Прокурором та Суддею”, – про це заступник лідера БЮТ Микола Томенко заявив сьогодні під час прес-конференції в УНІАН.
Як відомо, вчора не відбулося засідання Національної конституційної ради, але її члени отримали „Концепцію системного оновлення конституційного регулювання суспільних відносин в Україні”, яка містить розробку нової редакції Конституції України. Цей документ підготовлений робочою групою, до якої входили переважно працівники Секретаріату Президента. В групі реально не працювали представники Блоку Литвина, Блоку Юлії Тимошенко та Партії регіонів. Тому цю концепцію нової Конституції, на думку Миколи Томенка, фактично, можна вважати версією Секретаріату Президента.
„Якщо проаналізувати новації, які пропонуються у новій Конституції, то складається враження, що Секретаріат Президента планує оголосити Віктора Ющенко поза законом. Наприклад, всупереч здоровому глузду та принципам конституційного права, автори цієї „Концепції” вирішили об’єднати окремі розділи діючої Конституції – VII „Прокуратура” та VIIІ „Правосуддя” – в єдиний розділ VII „Суд і правосуддя. Прокуратура” у новій редакції Конституції. Таке об’єднання, очевидно, невипадкове, оскільки передбачається, що головним суддею і, фактично, головним прокурором буде виступати президент”, – зазначив народний депутат.
Так, у зазначеному розділі VII проекту нової Конституції передбачається, що Президент України очолюватиме Вищу раду юстиції, до повноважень якої пропонується віднести „внесення подання Президентові України щодо призначення суддів на посаду та звільнення їх з посади; прийняття рішення стосовно порушення суддями і прокурорами вимог несумісності; розгляд скарг на рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів та прокурорів; припинення, а також зупинення повноважень (тимчасове відсторонення) професійного судді; надання згоди на затримання чи судді до набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо нього”.
Крім того, пропонується „з метою забезпечення дієвості функцій Президента України” надати йому право призначати та звільняти Генерального прокурора України без Верховної Ради України. „Таким чином, зрозуміло, що Генеральна прокуратура стане підпорядкована одному інституту влади – виключно Президентові України”, – зауважив Микола Томенко.
Він зазначив також, що попри декларації про необхідність посилення ролі місцевого самоврядування, у запропонованій новій Конституції залишається норма, що зберігаються глави державних адміністрацій в областях, містах Києві та Севастополі, які призначаються та звільняються виключно Президентом України.
„Цікаво також, що народні депутати України, за версією Секретаріату Президента, не зможуть звернутися до глави держави, оскільки пропонується виключити положення про направлення депутатського запиту до Президента України, адже „згідно з принципом розподілу влад, діяльність глави держави об’єктивно не може бути об’єктом парламентського контролю”, – зазначив Микола Томенко.
„Загально оцінюючи концепцію нової Конституції, запропонованої членам Національної конституційної ради, можна із впевненістю сказати, що так зване „триєдине” поєднання в одній особі повноважень Президента та реального керівника судової і правоохоронної систем, не буде підтримано більшістю політичних сил,” – вважає Микола Томенко.
Тому, на його переконання, скоріше за все, парламент піде шляхом не створення нового Основного Закону, а внесення змін до чинної Конституції з метою вирішення двох головних сьогоднішніх проблем – ліквідації багатовладдя в Україні та недопущення концентрації влади в руках однієї людини.