У суботу, 2 квітня, ініціатор проекту «7 чудес України», заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко, в рамках акції «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» спільно з журналістами та партнером акції в області депутатом Черкаської облради Володимиром Гресем відвідали Черкащину. Під час прес-туру його учасники змогли оцінити Резиденцію Богдана Хмельницького у місті Чигирині та Корсунь-Шевченківський палац-музей. Варто нагадати, що загалом від Черкащини участь у конкурсі беруть чотири об’єкти: Палац Даховських (с. Леськове, Монастирищенський р-н); Палац Шувалових (м. Тальне); Резиденція Богдана Хмельницького (м. Чигирин) та Корсунь-Шевченківський палац-музей.
Оглядаючи, представлені Черкащиною об’єкти, Микола Томенко відзначив, що це далеко не всі пам’ятки, якими може пишатися Черкаська земля та висловив сподівання, що акція «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» спонукатиме владу розвивати туристичну інфраструктуру, зокрема, у цьому цікавому на історичні події та багатому на відомих талановитих людей краї.
Першою зупинкою прес-туру стало невеличке містечко Чигирин. В першу чергу Чигирин унікальний своєю історією, яка сягає дуже давніх часів. Чигирин – перша столиця козацької держави. У місті знаходиться однойменний національний історико-культурний заповідник, до складу якого входить музей Богдана Хмельницького, історико-архітектурний комплекс «Резиденція гетьмана», а також Замкова гора. Через незначне державне фінансування, у гетьманській резиденції так і не добудували дві з 12 запланованих споруд, а ті, що вдалося звести на сьогоднішній день не маються належного внутрішнього обрамлення та наповнення. Від самої ж Чигиринської фортеці, яка в свої найкращі часи була найбільш неприступним форпостом Центральної України, автентичною спорудою залишився тільки відбудований бастіон Дорошенка. Свого часу у Чигирині активно велося будівництво туристичного комплексу. Готелі мали бути як тодішні польське, російське чи турецьке посольства, однак в останні роки звідси пішли державні кошти, а вслід за ними не стало і приватних інвесторів.
За словами М.Томенка, номінування такого об’єкта є важливим передовсім з історико-просвітницької місії. «Цей заповідник треба максимально підтримувати, акцентуючи увагу саме на такій героїчній складовій доби тодішньої української гетьманської столиці», – підкреслив М.Томенко. «Це поодиноке правильне місце для іміджу України, тому що ми показуємо та розповідаємо як українцям, так і іноземцям, що тут була столиця, куди всі приїжджали як в східний Рим до Богдана Хмельницького та домовлятися з гетьманом. Саме тут вирішувалася геополітична карта Східної Європи», – додав політик.
Оглядаючи комплекс, ініціатор акції «7 чудес України» Микола Томенко відмітив, що Національний заповідник і Чигирин також варто розглядати як місце, яке б об'єднувало українців у внутрішньому туризмі. «Я не знаю у донеччан чи, скажімо, у кримчан якогось застереження до постаті Богдана Хмельницького», – підкреслив він, наголосивши, що якщо б показати цей об'єкт як туристичний, то сюди приїжджали б з різних куточків України. «Тому ми більше розглядаємо цей об’єкт як історичний, оскільки Богдан Хмельницький і гетьманська столиця часів Богдана Хмельницького є тим поодиноким історичним періодом, який всією Україною вважається як найбільш героїчний», – сказав М.Томенко, говорячи про Чигиринський заповідник.
Другим об’єктом огляду журналістів став неймовірно вишуканий палац князів Лопухіних-Демидових, який у 50-х роках XIX століття був найбагатшим палацовим ансамблем Європи. Розміщений на острові, Корсунь-Шевченківський палац має риси російського романтизму з елементами неоготики й класицизму. Палац був зведений у 1782 році польським князем Станіславом Понятковський, від якого згодом він перейшов до міністра юстиції генерал-прокурора Росії князя Лопухіна. Сюди свого часу приїздили австрійський імператор Йосип ІІ, Тарас Шевченко, а мати останнього російського імператора Марія Федорівна під стінами маєтку навіть посадила власноруч дерево, яке збереглося і до нині. Сьогодні колись розкішний палац князів Лопухіних-Демидових перетворився на музей часів Великої Вітчизняної війни. Замість вишуканої фурнітури у величних залах нині розміщується склад старої військової техніки.
Після огляду палацу, ініціатор акції Микола Томенко відмітив, що сьогодні варто говорити про необхідність великого державного проекту відродження цього місця. «Потенційно це одне з найбільш потужних місць туристичного відпочинку в центральній Україні, бо тут унікально поєднана природна, історична та архітектурна складові», – підкреслив він. Водночас, за словами М.Томенка, якщо в найближчі кілька років не буде серйозного проекту реставрації палацу, то Україна може його втратити. «Стан палацу сьогодні є таким, що якщо, наприклад, найближчі кілька років не буде великого проекту реставраційного, – ми втрачаємо ще один об’єкт такого, можна сказати, міжнародного європейського рівня», – наголосив Віце-спікер.
Підсумовуючи, Микола Томенко ще раз відмітив, що головне завдання акції полягає в тому, щоб визначити пріоритети як відроджувати та рятувати такі об’єкти, бо насправді такого рівня об’єктів збереглося не багато. «Будемо сподіватися, що в результаті акції, в незалежності від того, яке місце посяде, зокрема, даний об’єкт, все-таки фахівці і влада, яка опікується проблемами історії та архітектури, подумає над стратегічним проектом відродження цього палацового комплексу», – сказав Микола Томенко.
Нагадаємо, проект – «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» стартував у 2010 році. Наразі в акції беруть участь 138 об’єктів. Під час прес-турів у червні-вересні 2010 року журналісти та експерти вже мали змогу побачити конкурсантів Хмельниччини, Чернігівщини, Волині, Рівненщини, Києва, Львівщини та Тернопільщини. Згідно графіку проведення акції, навесні та влітку цього року відбудуться прес-тури в тих областях, які ще не мали змогу представити своїх номінантів. Це, зокрема, Крим, Одеська, Запорізька, Вінницька, Полтавська області. Півфіналістів акції буде визначено за результатами презентацій та опитування 100 експертів у галузі туризму, архітектури, історії і культури. Оголошення півфіналістів акції відбудеться у серпні поточного року. До їх числа увійде 7 кращих замків, 7 фортець, 7 палаців і 7 об’єктів, що потребують невідкладної допомоги від держави та інвестицій. Після оголошення 21 півфіналіста розпочнеться Інтернет-голосування у відкритому режимі на сайті (7chudes.in.ua). Остаточних переможців буде визначено шляхом експертного та Інтернет-голосування (50/50). Церемонія нагородження переможців проходитиме у Києві 1 грудня 2011 року.