Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає, що згідно першого читання законопроектів про внесення змін до Закону про Кабінет Міністрів та про центральні органи виконавчої влади, Адміністрація Президента з консультативно-дорадчого органу перетвориться у вищий орган виконавчої влади, а Кабінет Міністрів, відповідно, з вищого виконавчого – фактично в дорадчо-консультативний.
Про це М.Томенко сказав, коментуючи сьогоднішні голосування у парламенті. Нагадаємо, у п’ятницю Верховна Рада прийняла за основу проект закону, який дає Президентові право призначати перших заступників і заступників міністрів. За законопроект про центральні органи виконавчої влади (р.н.8055) у першому читанні проголосували 262 народні депутати. Окрім того, ВР прийняла за основу проект закону, який дає змогу Президенту звільняти міністрів без подання Прем'єра. За відповідний проект змін до Закону про Кабінет Міністрів (р.н.8056) у першому читанні проголосували 254 народні депутати.
За словами Микола Томенка, це означає, що «фактично в Україні створюється сильна президентська республіка». Водночас, він назвав парадоксальним, що таку, так звану, американську модель, створюють люди, які завжди позиціонували себе як анти американісти. Він зазначив, що, якщо дійсно вибудовується така американська модель, то було б логічно за таких умов внести зміни до Конституції та ліквідувати інститут Прем’єр-міністра, а Президент відповідно бути не лише Главою Держави, а й главою виконавчої влади.
Окрім того, за словами М.Томенка, очевидно, що ці закони лобіюються не урядовцями, а Адміністрацією Президента, яка бореться за свої повноваження і свій статус. Він наголосив, що, якщо і далі справа йтиме таким чином, то знову стане актуальним старий жарт, який існував в часи Кучми – Президента, Табачника – Глави АП, про те, що Леонід Кучма працює президентом в Адміністрації Президента Дмитра Табачника, але вже з новими прізвищами. «Ці закони швидше треба тлумачити не як зміцнення Президента, а як зміцнення Адміністрації Президента, адже очевидно, що погоджуватимуть кадрову політику, зокрема призначення заступників міністрів, чиновники, а не Президент», – підкреслив М.Томенко.
Микола Томенко ще раз наголосив, що вважає, даний підхід шкідливим, оскільки він знівельовує систему стримання і противаг в системі виконавчої влади.