Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко переконаний, що без підтримки місцевої громади неможливо провести адміністративно-територіальну реформу. Про це Віце-спікер сказав, коментуючи заяву Президента стосовно намірів в рамках адміністративної реформи окрім скорочення штатів в центральних та регіональних структурах влади, ліквідувати і частину самих регіональних структур разом з регіонами.
Водночас, Микола Томенко наголосив, що, не дивлячись на те, що «найправильніші» голови обласних адміністрацій вже прозвітували про готовність активно включитися у виконання настанови Президента, якщо влада піде шляхом виконання завдань Президента за формально-статистичною ознакою (ліквідація районів за чисельністю), вона наштовхнеться на серйозний спротив та проблеми. Він нагадав історію із запропонованим Міністерством освіти скороченням вищих навчальних закладів, коли пропонувалося статус вишів визначати за чисельністю студентів і викладачів. «Місцеві громади можуть підтримати таке рішення виключно за умови розуміння в який спосіб місцева влада, в разі ліквідації району, забезпечить якісне і ефективне надання соціальних, освітніх, культурних послуг місцевому населенню», – підкреслив Віце-спікер.
«Арифметичний принцип ліквідації районів, а, відповідно, не лише структур влади чи правоохоронних органів, а й закладів охорони здоров’я та навчальних закладів, може викликати не менший спротив місцевого населення, аніж так звана освітня реформа», – сказав М.Томенко.
Заступник Голови парламенту ще раз наголосив, що адміністративно-територіальна реформа можлива лише виключно за згодою місцевих мешканців, яким влада повинна чітко запропонувати альтернативу – більш якісні і дешевші соціальні послуги взамін теперішніх. «Якщо такі аргументи будуть підкріплені реальними діями влади, то така реформа можлива», – зауважив політик.
Окрім того, Микола Томенко не виключає, що для проведення такої реформи може виявитися недостатньо громадських слухань, які зазвичай проводяться формально, а треба буде застосувати й інструмент місцевих референдумів для підтвердження згоди громади. «За будь-яких обставин все, що стосуватиметься адміністративно-територіальної реформи буде прямим мірилом підтримки місцевої виконавчої влади», – відмітив Віце-спікер.