Під час прес-туру його учасники змогли оцінити три прекрасні замки Львівщини: Золочівський, Підгорецький та Олеський замки.
Оглядаючи, представлені Львівщиною об’єкти, Микола Томенко відзначив, що це далеко не всі пам’ятки, якими може пишатися львівська земля. Нагадавши, що на сьогоднішній день дану область представляють 11 пам’яток, він, водночас, зазначив, що, якщо позиціонувати Золочівський, Олеський та Підгорецький замки як туристичний маршрут, то він є дуже вдалим як з точки зору зручності розташування та інфраструктури, так і з точки зору збереженості та історичної цінності даних об’єктів.
Першою зупинкою учасників прес-туру на чолі із Миколою Томенком та Героєм України, директором Львівської галереї мистецтв України Борисом Возницьким став Золочівський замок. Як свідок історичних подій Золочівський замок є визначною пам\’яткою культури й оборонної архітектури на теренах галицької землі. Розміщений на невисокому пагорбі в заплаві двох річок, Золочівський замок свого часу слугував як для оборони, так і для житла. У 1634-1636 роках за проектом невідомого архітектора його спорудив Яків Собеський, батько Яна Собеського – короля Польщі. У 1686 році на замовлення короля Яна ІІІ Собєського замок був оновлений і оздоблений творами мистецтва. У другій половині XVII століть Золочівський замок неодноразово зазнавав козацьких, татарських, турецьких нападів та облог. Від багатого спадку замку у 1801 році залишилося небагато, серйозних втрат та руйнувань він зазнав і в ХХ столітті: у замку кілька разів змінювались власники, поки він не став власністю держави. Однак, структура замку, що сформувалася протягом XVII століття, без суттєвих втрат збереглася до наших днів. На замковому дворі розташований Великий палац, в якому гості змогли оглянути експозицію інтер\’єрів ХVІІ століття та зали історії. Прекрасно збереглася і дань моді ХVІІІ століття – Китайський палац, який є одним з небагатьох зразків східної архітектури на українських землях. Нині в ньому розташована експозиція Східних культур (мистецтво Японії, Китаю, Індії, Єгипту).
Безперечно незабутнє враження на відвідувачів справляє палац, який колись називали «польським Версалем», а парк якого належить до пам\’яток садово-паркового мистецтва державного значення. Підгорецький замок є одним з найкращих у Європі зразків поєднання імпозантного палацу з бастіонними укріпленнями. Палац будувався у 1635-1640 роках архітекторм Андреа дель Акава за участю інженера Гійома де Боплана на замовлення тодішнього власника Підгорець коронного гетьмана Речі Посполитої Станіслава Конєцпольського. Історичні джерела свідчать, що саме для відпочинку коронного гетьмана і був споруджений замок у Підгірцях. В ньому часто гостювали європейські монархи: польські королі Владислав IV і Ян ІІІ Собеський, австрійський цісар Франц-Йосиф, німецький кайзер Вільгельм. Масивна споруда замку палацового типу і сьогодні, не дивлячись на значні пошкодження часом та людьми (багато років тут була туберкульозна лікарня), дивує своєю величчю. Колись палац безперечно вражав розмаїттям залів, пишністю обробки стель, мармуровим обрамленням дверей і камінів, глазурованими кольоровими пічками, настінними розписами, художніми паркетами, колекцією творів мистецтва і зброї та багатою бібліотекою. Нині в палаці, який, як і Золочівський, є філіалом Львівської Галереї Мистецтв, ведуться ремонтно-реставраційні роботи.
Останнім замком, який в суботу презентувала Львівська область став Олеський. Цей замок є, можливо, найвідомішим замком Львівщини, відродженим з цілковитої руїни стараннями директора Львівської галереї мистецтв України, героя України Бориса Возницького. Так само, як і попередні замки, Олеський є філіалом Львівської галереї Мистецтв, де експонуються зразки декоративного та ужиткового середньовічного мистецтва. Олеський замок – відома пам\’ятка архітектури ХІІІ-ХVІІІ століть. У другій половині ХV століття перестав бути оборонною спорудою і перетворився у резиденцію магнатських родів: Даниловичів, згодом Собєських, Жувуських. Журналісти змогли оцінити прекрасні експозиції замку, які представляють вітчизняне мистецтво XVІ-XVІІІ століть. Тут зібрано ікони, безцінні твори живопису, скульптури, предмети ужиткового мистецтва (зокрема, меблі та гобелени). Особливу вартість має збірка скульптури XVI-XVIII століть, українського портрету XVІ-XІХ століть, а також унікальна колекція творів одного з найталановитіших європейських скульпторів ХVIII століття – Йогана Георга Пінзеля.
За словами Бориса Возницького, Олеський замок відомий у польській історії ще й тим, що 1629 року тут народився онук Даниловича, майбутній король Польщі Ян ІІІ Собєський. Борис Григорович показав присутнім колишню «родильну» кімнату та розповів легенду про народження цього одного з найвизначніших польських королів і полководців, згідно якої, майбутній король народився під час грози, окрім того, на замок тоді напали татари; і в той момент, коли бабка повитуха поклала немовля на мармуровий стіл, вдарив дуже сильний грім, і стіл розколовся навпіл, після цього одразу ж з\’явилося пророцтво про те, що новонароджений буде незвичайною людиною.
Відповідаючи на запитання журналістів після огляду львівських номінантів, Микола Томенко зазначив, що «якщо говорити про ці три замки загалом, то вони складають один з кращих замкових маршрутів, якщо ж розглядати їх в контексті окремих споруд, то, безперечно, Олеський є найбільш підготовлений, Золочівський – своєрідне відкриття, а Підгорецький – найцікавіший». Він також закликав максимально «розкручувати» Підгорецький замок, який нині перебуває в стадії реставрації, щоб стимулювати вкладання коштів на його відновлення. «Завдяки старанням Бориса Возницького, його команди та львівських меценатів в досить короткий термін вдалося відновити Золочівський замок, однак значних, в першу чергу фінансових, вливань нині потребує палац у Підгірцях, а тому Підгорецький замок треба зробити модним, щоб як держава, так і меценати зрозуміли, що в нього варто вкладати гроші», – відзначив він.
Підводячи підсумки першого дня роботи, Микола Томенко подякував партнерам акції на Львівщині, якими є відомий український музейний діяч та мистецтвознавець, Герой України, заслужений працівник культури, лауреат Державної премії ім. Т.Шевченка, директор Львівської галереї мистецтв України Борис Возницький та народний депутат Степан Курпіль.
фото прес-служби М.Томенка