Недільного ранку Тернопільщина зустріла учасників подорожі трохи прохолодною погодою та похмурим небом, на фоні якого велично вирізнялася масивна споруда Вишневецького палацу. Палац, який є пам’яткою архітектури XVI-XVIII століть, розташований на крутому березі річки Горинь. Площа резиденції становить одинадцять з половиною гектарів. Складається з Палацу Вишневецьких, Вознесенської церкви та палацового парку. Однак, палацом він був не завжди. У 1494 році князь Михайло Вишневецький з нагальної потреби зміцнити Старовишнивецьку фортецю, яку часто нищили і руйнували татари, зводить новий| змок на лівому березі р.Горинь, вибравши місце на стрімкій горі, де з півдня та з заходу він був неприступний. З того часу Вишнівець стає родовим гніздом і славою могутнього роду князів Вишневецьких. Тут народився Дмитро – Байда Вишневецький, легендарний засновник козацькоїдружини на Малій Хортиці. Кам\’яний замок неодноразово перебудовувався, і остаточне його планування та оборонна система склалася до 1640 року. В 1640 році старі замкові укріплення не відповідали вимогам часу і князь Єремія Вишневецький розпочав будівництво великого, добре укріпленого замку. Вишневецький замок був розширений і перебудований за новими правилами фортифікації. З середини XVII століття до початку XVIII століття замок неодноразово переходив до рук козаків, татар, турків і шведів. Останній з роду князів Вишневецьких, перший магнат Речі Посполитої – Міхал Сервацій – перебудував розорений родовий замок у пишний палац. Це чи не єдиний палац, побудований у стилі французького ренесансу, який зберіг свою композиційну цілісність і архітектурну завершеність. Його часто називають «волинським Версалем», а в його парку ростуть столітні дерева та липа, під кронами якої, за переказами місцевих жителів, якщо загадати бажання, то воно обов’язково збудеться. Перевірити цю легенду вирішили і представники ЗМІ, які, поблукавши по парку та відшукавши необхідне дерево, торкнулися до нього кожний зі своїми мріями.
Під час спільного з Головою Тернопільської ОДА Михайлом Цимбалюком та гендиректором Національного заповідника «Замки Тернопілля» Анатолієм Маціпурою огляду Вишневецького палацу, Микола Томенко відзначив, що Тернопільська область – найбільш замкова область. «23 номінанти представляють Тернопільщину в акції «7 чудес України: замки, фортеці, палаци», – повідомив він та з сумом констатував, що, на жаль, багато об’єктів у області, швидше можна назвати руїнами замків, ніж замками. Він також підкреслив, що велику роль у збережені замків області відіграє створення Національного заповідника «Замки Тернопілля», куди вже входять 11 об’єктів. «Це дуже важлива управлінська модель для тих областей, які працюють з великою кількість замків», – сказав він. Окрім того, Микола Томенко дуже позитивно оцінив ідею губернатора області Михайла Цимбалюка по відновленню Вишневецького палацового комплексу та подякував йому за підтримку такого роду проектів.
Останньою зупинкою прес-туру став ще один із замків – могутній Збаразький замок. Цей замок був збудований протягом 1620-1631 років останніми представниками роду князів Збаразьких – Юрієм і Христофором. Проект видатного італійського архітектора Вінченццо Скамоцці пристосував до місцевих потреб фортифікатор Андреа дель Акава. Після завершення будівництва замок складався з двоповерхового палацу, побудованого в стилі пізнього ренесансу, казематів, валів, чотирьох бастіонів та рову, наповненого водою. Увійти в замок можна було через браму, розміщену в двоповерховій вежі, до якої вів звідний міст. Укріплення займали площу понад 16 гектарів. Влітку 1649 року замок був у центрі протиборства військ Богдана Хмельницького і Речі Посполитої. Після смерті Юрія Збаразького замок перейшов у володіння князів Вишневецьких, згодом – Потоцьких. Пожежа 1896 року та воєнні дії майже повністю знищили замок. Відбудова пам’ятки триває і досі. Нині, в залах палацу та казематах діє краєзнавчий музей.
Перебуваючи у Збаразькому замку, ініціатор акції «7 чудес України» М.Томенко назвав його найбільш конкурентним та найбільш підготовленим та спрогнозував, що замок має всі шанси потрапити у фінальну частину конкурсу і це дасть можливість пришвидшити роботу з його відновленням. Микола Томенко також звернув увагу на позитивні кроки в розбудові інфраструктури навколо замку.
Під час подорожі, у розмові з журналістами, Микола Томенко також звернув увагу на необхідність перепідготовки екскурсоводів по всій Україні, щоб вони могли на належному рівні представляти об’єкти, а також висловився про неприпустимість проведення екскурсій на українських об’єктах іноземними екскурсоводами.
Як відомо, наразі триває другий етап акції «7 чудес України: замки, фортеці, палаци», в ході якого відбувається представлення областями своїх номінантів, яких, на сьогоднішній день. налічується 137. Журналісти та експерти вже мали змогу побачити конкурсантів Хмельниччини, Чернігівщини, Волині, Рівненщини та столиці.
фото прес-служби М.Томенка