«Якість життя людини, права та свободи громадянина, духовний розвиток особистості – на це повинна бути направлена діяльність будь-якої цивілізованої влади», – сказав під час виступу на парламентських слуханнях «Стратегія гуманітарної політики сучасної України» їх ініціатор заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко.
Під час свого виступу Віце-спікер зауважив, що, на жаль, урядова Програма соціально-економічного розвитку і цілі, які сьогодні поставив собі уряд характеризують радянський плановий підхід. «Це той підхід, коли ключовими завданнями діяльності були: розвиток економіки, оздоровлення державних фінансів, зростання ВВП тощо», – підкреслив він. Насправді ж, на переконання М.Томенка, в основі такого підходу повинна стояти людина та її життя. «Тому, якщо сьогодні звернути увагу на рекламну кампанію влади, то необхідно будувати «нову Україну» в інтересах людини, а не «нову країну» в інтересах влади та великого бізнесу», – сказав М.Томенко.
Микола Томенко наголосив, що такою неправильністю підходу характеризується кожний напрямок діяльності влади у гуманітарній сфері. Говорячи про охорону здоров’я та медицину, М.Томенко зауважив, що організація заходів у цій сфері повинна бути направлена не на будівництво супер дорогих лікарень, які в підсумку стають приватними клініками, а на систему заходів, направлених на підвищення тривалості життя. «В основі охорони здоров’я повинна стояти діагностика, робота на підвищення тривалості життя людини, а не якісь загадкові формули по збільшенню кількості населення», – підкреслив він. Віце-спікер парламенту назвав нереальним і неправильним завдання про боротьбу за 50 мільйонів населення України, натомість, на його думку, «треба прагнути і боротися, щоб сьогоднішня тривалість життя людини в Україні, яка сягає 68 років (що відповідає 150 місцю у світі), максимально наближалася до тривалості життя громадянина Європейського Союзу – 78 років».
«Серед основних завдань освітньої галузі має бути не дискусія довкола державного замовлення, а робота на покращення якості і конкурентності української освіти», – зазначив Микола Томенко.
Особливе занепокоєння, на думку заступника Голови ВР М.Томенка, нині викликає стан спортивної галузі країни та занепад фізичної культури. Він зазначив, що «влада повинна зрозуміти, що розвиток фізичної культури це не вкладання коштів в наддорогі об’єкти майбутніх олімпіад, а розвиток масового спорту в інтересах кожного громадянина, а тому левову частину зусиль держава мусить витратити на оздоровлення людей, а не на будівництво коштовних об’єктів та мегапроектів». «Більше того, сьогодні 78% громадян у всіх регіонах країни переконані, що держава повинна в першу чергу дбати про розвиток фізичної культури та масового спорту, про будівництво нових спортмайданчиків, стадіонів та басейнів для фізичного розвитку дітей, а вже потім про підтримку великого спорту та будівництво олімпійських об’єктів, в тому числі і для ЄВРО-2012 та участі України в конкурсі за право проведення зимових Олімпійських ігор», – сказав він.
Окрім того, говорячи про культурний розвиток та цінності, Микола Томенко підкреслив, що на сьогоднішній день в Україні виник світоглядний конфлікт: суспільство в більшості визначає себе як патріоти України, а ключові представники влади позиціонують себе патріотами Росії і колишнього Радянського Союзу. «Більшість суспільства за національну культуру і традиції, світогляд сучасного українського суспільства формує українська історія, а не радянська чи російська, як переконують чільні представники влади», – наголосив він та привів у приклад дані всеукраїнського опитування, згідно якого лише 38% опитаних вважають, що влада підтримує національну культуру та традиції, тоді як майже 44% дотримуються думки, що влада в основному підтримує радянську чи російську культуру та традиції.