На переконання Миколи Томенка, державні діячі та політики при ухваленні визначальних рішень щодо розвитку суспільства, повинні більш уважно прислухатися до настроїв громадян. Зокрема, багато ідей у нинішній конституційній дискусії, як з’ясувалося, не підтримує більшість українського суспільства. Це засвідчили результати всеукраїнського опитування, проведеного 13-20 березня „Українським демократичним колом” на замовлення Інституту політики. Таку ж тенденцію зафіксувало і останнє загальнонаціональне дослідження, проведене у березні компанією «Ukrainian Sociology Service».
Згідно з опитуванням, більшість громадян залишаються при думці, що не треба поспішати з ухваленням нової Конституції, а також збільшується кількість тих, хто говорить, що спочатку треба навчитися виконувати норми чинної Конституції. Так, згідно з останнім соцдослідженням, 38,7% опитаних вважають, що Конституцію взагалі не треба чіпати, її потрібно виконувати, а 31,2% громадян вважають, що достатньо внести деякі зміни у діючу Конституцію. При цьому лише 15,4% респондентів висловилися на підтримку нового Основного Закону.
Цікаво, що серед трьох запропонованих варіантів того, як слід ухвалювати нову Конституцію у разі, якщо таке рішення буде прийнято, найбільше прихильників виявилося у того варіанту, що це має зробити Конституційна асамблея – орган, скликаний винятково з метою ухвалення нової Конституції України, в яком працюватимуть фахові юристи без політиків (26,9%). 24% опитаних вважають, що нова Конституція має бути прийнята спочатку у Верховній Раді, а потім – на всенародному референдумі. 17,1% виступили за те, щоб Основний Закон приймався на всенародному референдумі без участі Верховної Ради, і 9% – щоб приймався виключно у парламенті.
«Такі дані свідчать про те, що українське суспільство розуміє, що Конституція – занадто відповідальна справа, щоб її приймати поспіхом та виключно політиками. Тому мені як співавтору законопроекту „Про процедуру підготовки проекту нової редакції Конституції України” (реєстр. №2245) щодо створення Конституційної асамблеї України приємно, що значна кількість людей вважає, що цей орган може стати виходом із ситуації в умовах, коли постане питання про ухвалення нового Основного Закону України», – зазначив Микола Томенко.
Також під час дослідження з’ясовувалася думка громадян стосовно того, як вони проголосують, якщо Президент Віктор Ющенко в обхід Верховної Ради винесе на референдум власний проект Конституції. Результати засвідчили те, що така ідея поки що не набула підтримки суспільства. Так, 5,9% опитаних підтримають проект Президента, 13,8% голосуватимуть проти, 44,2% дали відповідь, що їхнє рішення залежатиме від того, яким буде цей проект. 18,1% громадян не братимуть участі у такому референдумі.
Цікавими є також і результати дослідження стосовно підтримки імперативного мандату – позбавлення мандатів депутатів всіх рівнів, які обиралися за списками однієї партії (блоку), а потім пішли до фракцій інших партій (блоків). 57,8% громадян вважають, що позбавляти таких депутатів мандатів буде правильним, 17,5% не підтримують такої ідеї.
«Зважаючи на підтримку імперативного мандату більшістю населення та враховуючи доволі часті переходи депутатів з однієї партії в іншу, особливо в контексті вирішення земельних питань на місцевому рівні, очевидно, що норма політичної відповідальності депутатів повинна бути законодавчо закріплена бодай на перехідний період», – вважає народний депутат.