У вівторок заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко та Голова експертної ради «Українського демократичного кола», доктор соціології Сергій Макєєв провели в інформаційному агентстві УНІАН прес-конференцію на тему: «Кого українці вважають своїми героями».
Під час прес-конференції Микола Томенко представив її учасникам результати всеукраїнського опитування щодо ставлення українців до діячів культури, історичних та політичних діячів. Дослідження, яке проводиться в межах проекту «Україні потрібні герої», здійснило «Українське демократичне коло» на замовлення Інституту політики. Подібне дослідження проводиться втретє. Перше такого роду опитування було проведено у 2002, наступне у 2006 і третє, відповідно, у вересень 2010 року.
Роблячи узагальнення результатів всеукраїнського опитування у 2010 році та порівнюючи його з відповідним опитуванням 2002 року, Микола Томенко зафіксував дві позитивні тенденції у ставленні українців до історичних та політичних діячів. Так, він відмітив, що розширилося коло визначних українців, які є прикладом для громадян. Він повідомив, що в першу десятку визначних діячів, що беззаперечно оцінюються як позитивні, ввійшло 9 відомих українських культурних та державних діячів (див.додаток 1). «Найпопулярніші серед них класики українського літературного слова Тарас Шевченко (97,7%), Іван Франко (96,1%) та Леся Українка (96%)», – сказав він. За словами Миколи Томенка, серед державних діячів позитивною, на думку українців, є постать Богдана Хмельницького, якого підтримали 90,3%, Ярослава Мудрого (90%) та княгині Ольги (83,6%). Віце-спікер також відзначив, що до першої десятки, потрапив і відомий діяч Російської імперії Петро І, якого позитивно оцінили 71,5%, натомість, майже 20% оцінюють його діяльність негативно.
Другою гарною тенденцією М.Томенко окреслив те, що за вісім років (2002-2010рр.) суттєво зросла позитивна оцінка внеску в українську історію Михайла Грушевського (з 53% до 68%), з 38% до 50% зросла підтримка діяльності Івана Мазепи, з 46% до 56% – В’ячеслава Чорновола та з 27% до 43% Петра Скоропадського, які теж значною мірою можуть вважатися авторитетами.
«Отож, говорячи про настрої українського суспільства загалом, варто відзначити радикальну невідповідність настрою людей до намагань влади в основі світогляду сучасної України покласти радянську та російську історію», – сказав М.Томенко ще раз підкресливши, що в десятку найбільш позитивно оцінених постатей ввійшло 9 відомих саме українських культурних та державних діячів. «Світогляд сучасного українського суспільства формує українська історія, а не радянська чи російська», – наголосив він та привів у приклад дані з цього ж соціологічного дослідження, згідно яких лише 38,3% опитаних вважають, що нова влада в основному підтримує національну культуру та традиції. Натомість, відносна більшість громадян (43,9%) дотримуються протилежної думки, з них 13,6% вважають, що нова влада в основному підтримує радянську культуру та традиції, а 30,3% – російську культуру та традиції.
Водночас, загальним підсумком соціологічних досліджень, що проводяться в останній період, на переконання Миколи Томенка, є те, що «українці позитивно оцінюють діяльність керівників Української державності періоду Київської Русі, Козацької доби та Української держави 1917-1920 років».
Детально на сайті: polityka.in.ua/