Сьогодні під час робочої наради щодо забезпечення екскурсійної діяльності в Україні, яка проходила у парламенті з нагоди Всесвітнього дня туризму, заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко відзначив, що екскурсійна діяльність є надзвичайно складною і проблемною сферою сучасної туристської галузі України. Так, під час наради, у якій взяли участь представники центральних і місцевих органів виконавчої влади та керівники підприємств туристичної галузі України, були обговорені проблеми професійної підготовки екскурсоводів та гідів, проблеми здійснення туристичного супроводу закордонними суб’єктами, а також проблеми змістовного наповнення та нормативно-правового забезпечення екскурсійної діяльності.
Відкриваючи нараду, Віце-спікер звернув увагу на існуючі проблеми як з фаховим рівнем екскурсійної діяльності так і змістом екскурсій. Окрім того, М.Томенко зазначив, що, на жаль на багатьох туристичних об’єктах у різних регіонах України не виконується стаття 37 Закону України «Про туризм», в частині того, що «ми повністю втратили контроль за діяльністю напівпідпільних або підпільних туристичних агенцій, які працюють з іноземними туристичними компаніями, а історію України розповідають екскурсоводи сусідніх держав». «Образно кажучи, ми віддали свою територію під світоглядну доктрину інших країн», – наголосив він. Висловлюючись у підтримку процедури спрощення реєстрації туристичних компаній, водночас, М.Томенко підкреслив, що «коли йдеться про світогляд України не треба бути лібералами, а треба захищати наші цінності». «Ми повинні вимагати від керівників підрозділів місцевої влади, що опікуються туристичною діяльністю, контролювати виконання закону в частині заборони не зареєстрованим іноземним структурам займатися екскурсійною діяльністю в Україні», – підкреслив він.
Окреслюючи проблемні питання, Микола Томенко зазначив, що в першу чергу варто вдосконалити роботу акредитаційних комісій та створити методичні ради при структурних підрозділах з питань туризму облдержадміністрацій для вирішення питань туристсько-екскурсійної роботи. «Окрім того, необхідно щоби ми отримали не лише у класифікаторі, а й в документах спеціалізації «гід», «екскурсовод» та інші фахівці туристичної галузі, та, відповідно, забезпечили підготовку таких фахівців через освітні заклади», – сказав Віце-спікер, водночас зазначивши, що на сьогоднішній день варто хоча б через систему курсів «підтягнути» теперішніх екскурсоводів для того, щоб вони могли на належному рівні представляти Україну. Окремо М.Томенко наголосив на необхідності технічного удосконалення систем перекладу.
Водночас, говорячи про престижність професії екскурсовода, М.Томенко зазначив: «Якщо мислити категоріями, що Україна це туристична держава, то професія екскурсовода повинна бути модною та популярною професією».
Підсумовуючи, заступник Голови ВР наголосив на необхідності підвищити до київського рівня діяльність областей в питаннях екскурсій, потребі введення загального реєстру тих, хто працює в даній галузі, проблемі з підготовкою кадрів, зокрема, системою удосконалення курсів перепідготовки екскурсоводів та забезпечення належної роботи з екскурсійними групами іноземців. «Наша мета повернути екскурсійну діяльність з тіньового бізнесу у легальний зрозумілий і контрольований державою», – сказав Микола Томенко.