Про це заявив народний депутат України, один з авторів законопроекту „Про процедуру підготовки проекту нової редакції Конституції України” (реєстр. №2245) Микола Томенко під час презентації цього Проекту Закону в інформагентстві УНІАН.
За словами народного депутата, дискусія щодо конституційного процесу на сьогоднішній день визначила дві основних альтернативи подальших змін до Конституції. На думку Миколи Томенка, обидва шляхи мають багато мінусів. „Найбільш небезпечний варіант ухвалення нової редакції Конституції – без участі парламенту. Такий сценарій можна реалізувати шляхом проведенням референдуму та введення в дію затвердженого на референдумі нового Основного Закону Указом Президента. Такий шлях, є надзвичайно конфліктним та не зовсім правовим”, – вважає народний депутат.
„Другий шлях ухвалення нової Конституції – виключно парламентом. Цей шлях передбачає наявність 300 голосів народних депутатів під час відповідного голосування у Верховній Раді. Такий варіант теж є конфліктним, оскільки при нинішній ситуації складно уявити наявність конституційного консенсусу у складі парламенту”, – зазначив Микола Томенко.
Тому, на його думку, у разі, якщо переможе ідея ухвалення нової Конституції України, а парламент не досягне консенсусу у цьому питанні, то, щоб не допустити неправового розвитку ситуації, можна піти третім шляхом – традиційним для більшості європейських країн – ухвалення нового Основного Закону через Конституційну асамблею.
Конституційна асамблея – спеціально уповноважений народом орган, до складу якого входитимуть триста народних обранців, що не матимуть політичного конфлікту інтересів. Уникнення такого політичного конфлікту інтересів буде досягнуто тим, що членами Конституційної асамблеї не зможуть бути народні депутати, члени Уряду чи інші посадовці, і за статусом вони, відповідно, не матимуть права протягом п’яти років обиратися до ВР чи призначатися на посади в органах центральної виконавчої влади.
Микола Томенко також звернув увагу на те, що більшість українців не підтримує радикального сценарію розвитку конституційного процесу в Україні. Він навів результати всеукраїнського опитування, проведеного 13-20 березня 2008 „Українським демократичним колом” на замовлення Інституту політики, згідно з якими лише 11,4% вважають, що потрібно приймати нову Конституцію України. В той же час, більшість громадян підтримує помірковану версію оптимізації чинного Основного Закону. Так, 40,1% опитаних виступає за те, щоб змінити лише окремі конституційні положення. При цьому п’ята частина опитаних (19,6%) виступили взагалі проти зміни Конституції.
Згідно з дослідженням, у разі, якщо необхідно приймати нову редакцію Конституції України, то 39,4% громадян України вважає, що ухвалення нового Основного Закону має відбуватися за участі Верховної Ради України, а 24,4% опитаних дотримується думки, що Конституцію треба ухвалити без участі Верховної Ради на всеукраїнському референдумі. При цьому 7,2% громадян покладаються на Верховну Раду в затвердженні конституційних змін, а 32,2% українців за те, щоб парламент прийняв нову Конституцію, а народ підтримав чи спростував ці зміни на всеукраїнському референдумі.