Заступник Голови Верховної Ради України Микола Томенко вважає, що необхідно не допустити ухвалення норми нового Податкового кодексу, яка стосується запровадження податку на додану вартість на книжки.
Так, в ухваленому Верховною Радою проекті Податкового кодексу, в розділі, що містить перелік товарів та послуг, звільнених від ПДВ, видання книг, журналів та газет не згадується. Документ не робить винятку навіть для шкільних підручників, словників і дитячих видань. Нагадаємо, на сьогоднішній день українське книговидавництво працює на пільгових умовах з нульовою ставкою ПДВ. Слід зазначити, що українські книговидавці звернулися до уряду та Прем’єр-міністра з проханням переглянути положення проекту Податкового кодексу, в якому видання книжок позбавлене пільг. За їхніми словами, це може призвести до збільшення цін на вітчизняну книжкову продукцію і знищить невеликі українські видавництва.
Водночас, на думку Віце-спікера, це не просто «забаганки» видавництв, «мова йде про справу загальнодержавної ваги, оскільки зміна змісту гуманітарної політики протягом останнього року вже нанесла нищівного удару по українській книжці». Він пояснив, що навіть за умов пільгового оподаткування кількість виданих в Україні книг за останній рік скоротилася. Так, за даними Державної наукової установи «Книжкова палата України імені Івана Федорова» з початку 2010 року книговидавництво в Україні скоротилося на 1923 найменувань, а тираж зменшився на 5 млн. 218 тисяч примірників. Станом на 14 червня ц.р., видавництвами всіх форм власності з початку поточного року було видано 7762 книги і брошури загальним тиражем 15 156 тис. примірників, тоді як минулого року за цей же період з друку вийшли 9685 найменувань тиражем 20 374 тис. примірників. Звертає на себе увагу той факт, що кількість виданих книг українською мовою скоротилося на 1311 найменувань, а тираж україномовної книги зменшився на 4 млн. 422 тис. примірників, в той час як російською мовою тільки на 460 найменувань та 818 тис. примірників відповідно.
Микола Томенко переконаний, що новий Податковий кодекс, який розглядає Верховна Рада, наносить серйозний удар по українському книговиданню та закликає передовсім тих людей, які працюють в сфері науки і освіти, зайняти спільну позицію, щоби зберегти українську книжку. «Якщо Податковий кодекс буде ухвалено в існуючому варіанті, це означатиме, що ми повертаємося у період, коли в українських книжкових магазинах будуть продаватися книжки, видані у сусідніх державах, а українські книжки стануть сучасними букіністичними видання», – наголосив М.Томенко.